poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

OCU slaví úspěch, obsah přidaného cukru v potravinách by měl klesnout

12.1.2017

Španělská spotřebitelská organizace OCU slaví další úspěch. I na základě její kampaně vydala Evropská unie další doporučení pro výrobce, aby snížili obsah cukru v některých druzích potravin. Obsah přidaného cukru v nealkoholických nápojích, mléčných výrobcích a cereáliích by se tak měl do roku 2020 snížit o 10 %.

Členské státy Evropské unie přijaly dohodu o potravinách, jejíž součástí jsou i pravidla pro doslazování. OCU a její podporovatelé původně volali po plošném zpřísnění pravidel pro doslazování veškerých potravin, kompromisním výsledkem byla dohoda, která se týká nealkoholických nápojů, mléčných výrobků a snídaňových cereálií.

Výrobci mají možnost nahradit cukr sladidly, případně také místo dávkování zmenšit porce. OCU se přiklání spíše k druhé variantě, její studie ukázaly, že nahrazení cukru sladidlem nemá kýžený efekt.

Pokles obsahu cukru by zároveň neměl znamenat, že v potravinách stoupne obsah nasyceného tuku, transmastných kyselin či soli. Cílem je snížit kalorickou hodnotu pokrmů.

Španělská organizace nedávno kritizovala i výrobce jogurtů a ostatních mléčných výrobků za to, že na obalech svých výrobků nerozlišují obsah přirozených ovocných a mléčných cukrů, tedy laktózy a fruktózy, a těch přidaných. Tím podle OCU znesnadňují spotřebitelům orientaci ve výživových hodnotách potravin.
 

Související články