poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aféra Takata: Další vozy značky Honda musí do servisu

17.1.2017

Počet vozidel, které musí do servisu kvůli vadným a smrtelně nebezpečným airbagům značky Takata, opět stoupl. Defekt se může týkat dalších přibližně 800 tisíc sedanů značky Honda různých modelů a modelových roků. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Aféra airbagů Takata měla celkově jedenáct prokázaných obětí, u čtyř dalších pak stále probíhá vyšetřování. Deset lidí z jedenácti, u kterých není o příčině nehody pochyb, podle serveru Consumerist zemřelo ve voze značky Honda. Počet vozů této automobilky, který musí kvůli nebezpečným airbagům zamířit do servisu, se dva a půl roku od začátku kauzy ještě rozšíří o 778 tisíc starších sedanů.

Nebezpečné airbagy Takata se mohou kromě již dříve zveřejněných případů najít i ve vozech Honda Civic a Accord z let 2001 a 2002, Accura TL s modelovými ročníky 2002 a 2003, Odyssey z roku 2002 a modelech Pilot a Accura CL z roku 2003.

U těchto vozů podle amerického ministerstva dopravy hrozí, že použité airbagy při nárazu s 50% pravděpodobností vybuchnou a zasypou interiér kovovými šrapnely. Na vině je stejně jako v předchozích případech použitý hnací plyn dusičnan amonný. Ten při vyšších teplotách a vzdušné vlhkosti expanduje, airbag tak může při nárazu místo vystřelení vybuchnout. Aféra Takata se týká zejména menších airbagů na místě spolujezdce.

Airbagy Takata byly kvůli použití netradičního hnacího plynu velice levné. Už po jejich uvedení na trh na přelomu tisíciletí konkurence i odborníci varovali, že takto levné airbagy budou pravděpodobně nebezpečné, při započtení nákladů nezbývala dostatečná suma na odladění bezpečnosti. Varování však dlouho nepadala na úrodnou půdu. Samotná Takata se pak potíže s airbagy snažila držet co nejdéle pod pokličkou, i když byly hlášeny první oběti. I po vypuknutí kauzy pak společnost dlouho odmítala uznat svou vinu a odškodnit poškozené a pozůstalé.
 

Související články