poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dětská menu jsou v USA stále příliš kalorická

19.1.2017

Situace ohledně dětských menu se i přes doporučení dietologů v USA příliš nezlepšila. Zmizely sice nejkřiklavější případy nezdravých jídel, jídlo pro děti je ovšem stále příliš slané a kalorické, nápoje obsahují příliš cukru. Uvádí to americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR).

V rámci kampaně za zdravější obědy pro děti se restaurační a fastfoodové řetězce zavázaly, že budou dětem nabízet zdravější jídlo, více ovoce a méně limonád. Z jídelních stolů sice zmizely symboly nejkřiklavějších prohřešků jako například tyčinky ze smaženého sýra, provozovatelé občerstvovacích zařízení z dětských menu odebírají i limonády, současný stav je ovšem stále nedostatečný.

Podle CR obsahuje průměrné dětské menu rovný tisíc kalorií, doporučený denní příjem kalorií pro děti od čtyř do osmi let se ovšem pohybuje okolo čtrnácti set kalorií. Restaurace a fastfoody také nevybraly zrovna nejvhodnější náhradu za limonády. Často se místo nich v menu objevují slazená ochucená mléka.

CR tak doporučuje, aby se děti „dětským menu“ spíše vyhýbaly. Lepší je například, když se podělí o běžnou, v amerických restauracích často nadměrnou, porci jídla s rodiči. Zatímco v dětských menu se jako příloha velmi obvykle vyskytují hranolky, u dospělých jídel se najdou zdravější varianty jako grilovaná zelenina či batáty.

Pokud již rodič objedná dětské menu, neměl by se bát do něj zasahovat a vyžadovat úpravy. Například do Happy Mealu u McDonald´s požádat o sklenici polotučného mléka místo džusu, jablka místo hranolků či jogurt místo sladké taštičky. Místo cheeseburgeru je pak lepší objednat obyčejný hamburger.

CR ovšem uvádí, že ne všude je situace s dětskými menu opravdu tak špatná, v průměrném hodnocení snadno zaniknou velké změny u některých řetězců. Stále však platí, že mnohá dětská jídla bývají příliš slaná a kalorická.

Do boje proti prodeji nezdravých jídel dětem se nedávno pustila i Česká republika takzvanou „pamlskovou“ vyhláškou. Ta zakazuje prodej nezdravého občerstvení ve školních bufetech. V zahraničí se například v Nizozemsku dlouhodobě bojuje proti reklamě na nezdravé sladkosti, z obalů podobných výrobků také mizí veselé dětské postavičky.
 

Související články