poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Filtry do fritézy přepálený olej nespasí

24.1.2017

Belgičtí výrobci nabízejí zdánlivě zajímavou novinku – filtry do fritézy, s nimiž je možné v jednom oleji smažit třikrát více pokrmů. Tamní spotřebitelská organizace Test-Achats ovšem považuje sliby výrobců za nereálné a mnohanásobné smažení v jednom oleji za nezdravé a nehygienické.

Výrobci nových filtrů do fritézy slibují zkvalitnění filtrace a lepší zachytávání částic, které se uvolňují ze smaženého jídla. Na obalu pak slibují, že s jejich filtry je v oleji možné usmažit až trojnásobné množství pokrmů. Filtry se navíc dají mýt i v myčce na nádobí, zdánlivě se tak jedná o výhodnou koupi.

Test-Achats ovšem upozorňuje, že i když filtry zachytí většinu nečistot, samotný olej při opakovaném smažení stále ztrácí na kvalitě. Smažení ve starém a nevyměňovaném oleji pak dává jídlu nepříjemnou pachuť. Dále při něm vznikají škodlivé látky jako akrylamid, které se s tukem dostávají do pokrmu. Belgická spotřebitelská organizace uvádí, že moderní fritézy bývají vybaveny takzvanou studenou zónou, kde se zachytávají drobky a jiné nečistoty – nové filtry tak většinou ani nejsou potřeba.

Redaktoři Test-Achats proto spotřebitelům koupi takových filtrů nedoporučují. Jak také uvádějí, mnozí Belgičané nevědí, jak často mají ve fritéze olej měnit. Podle Test-Achats a belgické Nejvyšší rady zdravotníků by měli olej nahradit novým nejpozději po páté či šesté várce hranolků. Při smažení při velmi vysokých teplotách pak raději ještě dříve.

Fritézám se v minulém roce věnoval i dTest. Výsledky jejich testování najdete v červnovém vydání časopisu či v elektronické podobě na našich stránkách.
 

Související články