poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nové MacBooky Pro měly potíže s bateriemi

24.1.2017

Nová řada notebooků MacBook Pro, která se dostala na trh na konci roku 2016, měla problém s bateriemi. Výrobek nebyl nebezpečný, udávaná výdrž baterie však u velké části výrobků neodpovídala. U některých modelů byla pouze třetinová. Na vině byla softwarová závada, jíž Apple po upozornění spotřebitelské organizace Consumer Reports (CR) odstranil.

Poprvé v historii se stalo, že nový MacBook v testu CR napoprvé nezískal doporučení ke koupi. Mohly za to zdánlivě nespolehlivé baterie, jimiž byla část přístrojů vybavena. Výrobce, společnost Apple, u MacBooku Pro inzeroval přibližně desetihodinovou výdrž,první testy však ukázaly jiné výsledky.

Naměřené hodnoty výdrže baterie fluktuovaly u všech tří testovaných modelů – třináctipalcového s dynamickou klávesnicí Touch Bar i bez ní, a patnáctipalcového, který se vyrábí pouze s modernizovanou klávesnicí.

V největším rozpětí se pohybovala výdrž baterie u menšího modelu s klávesnicí Touch Bar. Zatímco jeden testovaný přístroj vydržel 19,5 hodiny náročnější kancelářské činnosti, druhý se vybil po pouhých 3,5 hodinách. Menší model bez vylepšené klávesnice vydržel tři a tři čtvrtě hodiny. Nejvíce se ke slibované výdrži baterie blížil patnáctipalcový MacBook Pro s nejnižší naměřenou výdrží osm hodin. CR ovšem při testování připouští maximálně pětiprocentní odchylku od udávané kapacity baterie.

Testování probíhalo tak, že v prohlížeči bylo otevřeno deset oken, v nichž neustále běželo stahování. Přístroj byl nastaven tak, aby nespouštěl spořič obrazovky, ani se samovolně nevypínal. Pro stupeň jasu bylo použito automatické nastavení.

V polovině ledna Apple vydal aktualizaci, která závadu napravila. Chyba vznikla v nastavení prohlížeče Safari pro vývojáře, konkrétně v části, která vypínala mezipaměť prohlížeče. Po instalaci "záplaty" se výdrž baterie zvýšila na udávanou hodnotu, MacBooky Pro tak opět získaly doporučení k nákupu.

Související články