poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zdravotní testy, nebo pasti na citlivá data?

25.1.2017

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond kritizuje provozovatele internetových stránek pro ověření zdravotního stavu. Citlivé údaje někdy zasílají přes nezabezpečené připojení, po uživateli navíc vyžadují zadání více údajů, než je potřeba. 

Redaktoři Consumentenbond se podívali na osm stránek, které uživatelům nabízejí testy pro ověření zdravotního stavu. Zajímaly je zejména testy na příznaky depresí či potíží s alkoholem, tedy takové, kam spotřebitel zadává ty nejcitlivější údaje.

I přes důvěrnost zpracovávaných dat se ovšem našla jedna stránka, mindendrinken.nl společnosti Trimbos, která uživatelovy osobní údaje a odpovědi na otázky zasílala na server přes nezabezpečené připojení. Takové údaje by přitom byly lákavým a velmi snadným cílem pro hackery. Jiná stránka, Menzis, zase čelila kritice za to, že uživatele k testu nepustí, pokud si nevytvoří účet. Do něj musí zadat i údaje o svém pohlaví a věku, a to i přes to, že z hlediska vyplňovaného testu jsou tyto údaje zcela irelevantní.

Redaktorům se nelíbilo ani to, že na stránkách sbírají cookies internetoví giganti jako Twitter či Facebook. Výše zmíněný Trimbos má pak na svých stránkách zastaralé informace o tom, kdo může zpracovávat zadaná data.

Data o zdravotním stavu uživatele jsou přitom citlivá a zároveň velmi cenná pro zadavatele reklamy. Starší průzkum evropských spotřebitelských informací ukázal, že mnohé aplikace pro fitness působí spíše jako velký bratr, který informuje vývojáře a zadavatele reklamy o každém uživatelově pohybu. O větší ochranu soukromí usiluje v současnosti i Evropská spotřebitelská organizace BEUC, která chce, aby i provozovatelé konverzačních aplikací jako WhatsApp či Skype museli zacházet s přenášeným obsahem jako například současní provozovatelé telekomunikačních sítí.
 

Související články