poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co se skrývá v lacích na nehty?

30.1.2017

Dánská spotřebitelská organizace Forbruggeradet Taenk (FT) se ve svém novém průzkumu zaměřila na složení laků na nehty. U 13 z 62 testovaných výrobků složení na obalu zcela chybělo, v mnoha výrobcích renomovaných značek jako Chanel či Giorgio Armani se našly nežádoucí endokrinní disruptory.

Z nežádoucích látek, které mohou být endokrinními disruptory, se v lacích na nehty nejčastěji vyskytoval benzofenon. Našel se například ve výrobcích Estée Lauder Chaos, H&M Scarab, Chanel 512 Mythique či Giorgio Armani 400. V některých výrobcích, například výše zmíněném laku Estée Lauder se našel i trifenylfosfát.

Celkově se nežádoucí látky našly v 39 z 62 výrobků, většinou platila úměra, že čím známější a luxusnější značka, tím pravděpodobněji se v laku najde škodlivá látka. Na druhou stranu, v testu obstály laky od společností Dior, Essence, Sephora, Yves Rocher či výrobek vlastní značky Cien diskontního řetězce Lidl.

FT také uvádí, že u 13 laků nebylo uvedeno složení. Jeden z dalších ho měl uvedené nečitelným písmem menším než jeden milimetr, další pak pouze na rubové (vnitřní lepicí) straně etikety na lahvičce, další uvnitř uzavřeného balení. Složení tak nebylo možné před nákupem přečíst. V několika případech šlo složení zjistit u prodavačky či na prodejním regále, ani v takovém případě by ovšem nemělo chybět na obalu.

Chemická sekce organizace FT se zaměřuje na hledání škodlivých látek, zejména endokrinních disruptorů ve výrobcích denní potřeby. Naposledy ho našla v některých konzervách s kokosovým mlékem, do nichž se mohlo uvolňovat z vnitřního potahu konzervy. Často se vyskytují i v kosmetice, například v pleťových krémech.
 

Související články