poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V USA slaví dvojitý úspěch v boji proti robotelefonátům

31.1.2017

Federal Trade Comission (FTC) se opět zadařilo. Dosáhla toho, že musí zastavit činnost dva provozovatelé zakázaných robotelefonátů, kteří ignorovali přání volaných, aby nebyli kontaktováni. Jedna ze společností spotřebitele obtěžovala již od roku 2009, druhá pak za pouhé dva měsíce uskutečnila přes milion a půl nevyžádaných hovorů. Uvádí to americký spotřebitelský server Consumerist.

Consumerist neuvádí jméno první ze společností. Již od března 2009 ovšem obtěžovala spotřebitele s nevyžádanými robotelefonáty, které jim nabízely prodloužení záruky na nový automobil, zabezpečení domácnosti či jen připravovaly půdu pro telefonáty živých telemarketérů.

Společnost naprosto ignorovala seznam „do-not-call“, v němž jsou uvedeni ti, kteří si nepřejí být kontaktováni s obchodními nabídkami. Zástupci této společnosti musí zaplatit pokutu ve výši necelých desíti milionů dolarů. Z ní zástupci společnosti zaplatiti zatím půl milionu, další splátky byly pro jejich platební neschopnost odloženy.

Druhá společnost vznikla později, až v roce 2012, pozdní start však vynahrazovala horečnatou aktivitou. Consumerist uvádí, že během jednoho týdne tato firma fungující pod jmény Data Guru, Tailbone Security či Prime Marketing zvládla jen mezi loňským březnem a dubnem vygenerovat až 1,5 milionu obtěžujících robotelefonátů. V nich spotřebitelům podobně jako předchozí hříšník nabízela systémy zabezpečení. Až 80 % z uskutečněných hovorů bylo uskutečněno na čísla uvedená v „do-not-call-listu“. Provozovatelé společnosti již v minulosti dostali od FTC pokutu ve výši 4,5 milionu amerických dolarů a zákaz další činnosti v telemarketingu. Verdikt FTC ovšem ignorovali a pokračovali v obtěžování Američanů dalšími 800 tisíci hovorů za dva měsíce.

Jedná se o významný úspěch, oba hráče na černém trhu s robotelefonáty se podařilo FTC zastavit během pouhých šedesáti dní. Podobné úspěchy jsou zřídkavé, společnosti často pokuty ignorují a v trestné činnosti pokračují pod jiným názvem.

V Británii nedávno nastala ohledně robotelefonátů a jejich blokace zajímavá situace, když zařízení blokující obtěžující robotelefonáty prodával výrobce rovněž prostřednictvím obtěžujících robotelefonátů.
 

Související články