poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Investice do diamantů se v Itálii příliš nevyplatí

31.1.2017

Investice do diamantů nemusí být zdaleka tak výhodné, jak se obchodníci snaží prezentovat. Přesvědčila se o tom ve svém průzkumu italská spotřebitelská organizace Altroconsumo. Obchodníci lákají klienty na atraktivní artikl osvobozený od daní, diamanty však nabízejí za nevýhodné ceny a mlží ohledně jejich zhodnocování a provizí. Celý model je navíc postaven na nepříliš výhodném přeprodeji drahých kamenů.

Výzkumníci Altroconsumo se během průzkumu vydávali za zájemce o investici do diamantů. Bankovní úředníci jim na vyžádání předložili lákavý dlouhodobý plán, který ukazoval diamanty jako bezpečnou investici se zajištěným výnosem, která je osvobozená od daně.

Pravda však byla jiná. Diamanty byly předkládány k investičním účelům za cenu, která naprosto neodpovídala realitě, takřka za dvojnásobek tržní hodnoty. Pracovníci banky se také příliš nezmiňovali o provizích, které jsou velmi vysoké. Nadhodnocováním diamantů také vzniká nebezpečná bublina. Prodejci při současném modelu spoléhají na to, že se najdou další zájemci o diamanty, i když jsou příliš drahé, a současná cena se tak udrží či poroste. Jakmile ovšem příliv nových klientů opadne, diamanty mohou prudce ztratit na hodnotě. To se Altroconsumo zdá v kombinaci s deseti- až dvacetiletým investičním plánem velmi nebezpečné.

Italský trh s diamanty ovládají tři společnosti: Diamond Love Bond (DLB), Diamond Private Investment (DPI) a International Diamond Business (IDB). Všechny italské banky nabízejí výhradně jejich produkty. Altroconsumo zajímalo, jaké nabízejí obchodní podmínky.

IDB klientovi nabízí zprostředkování prodeje jeho diamantu za 16% provizi + DPH, pokud se diamant neprodá do sedmi let, provize klesá na 7 % + DPH. Ve smlouvě s IDB také stojí, že tato společnost nemá povinnost od zákazníka diamant zpětně odkoupit, pouze ho bude nabízet ke koupi dalším zájemcům. DPI se nebrání zpětnému odkupu, v případě odprodeje drahého kamene jinému zájemci si účtuje 10% provizi plus DPH.

Nejmenší ze společností, DLB, jejíž služby nabízí v Itálii jediná banka, poskytuje pouze prostý prodej diamantu. Zprostředkováním dalšího prodeje se nezabývá. Zájemce o investici tak musí zhodnotit diamant sám. Ceny za diamanty jsou u této společnosti nejnižší ze všech tří, stále jsou však oproti průměrné tržní ceně v Itálii dvojnásobné. Podle Altroconsumo je tak při podobných investicích takřka nemožné vydělat.

Altroconsumo považuje nadsazování hodnoty diamantů a obchodní model založený na přeprodeji za klamavé praktiky. Společnosti navíc podle ní zneužívají svého dominantního postavení. Spotřebitelská organizace proto zaslala podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby zvážil případné sankce pro velké prodejce diamantů.
 

Související články