poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V roce 2016 se britským podvodníkům rekordně dařilo

1.2.2017

Škoda, kterou za uplynulý rok způsobili podvodníci spotřebitelům, se v Británii přehoupla přes miliardu liber. Na vině je raketový nárůst podvodů páchaných přes internet a také několik konkrétních velkých kauz. Informuje o tom britská spotřebitelská organizace Which?.

Za minulý rok škoda, již způsobili podvodníci, stoupla v Británii o 55 %. Celková škoda se zastavila na 1,16 miliardách liber. Na vině je mimo jiné raketový vzestup podvodů, k nimž dochází po internetu. Oproti roku 2015 se škoda zvýšila o 1266 %. Internetová kriminalita vloni způsobila škody za 113 milionů liber, což je nejvíce od roku 2008.

Celkovou škodu také zvyšuje sedm velkých kauz, kde se jednotlivým skupinám nepoctivců podařilo ze spotřebitelů vylákat v každém případě více než 50 milionů liber. Jedním z nich byl zvláště úspěšný případ takzvaného phishingu. Při něm se podvodníci po telefonu vydávali za pracovníky banky, přihlašovací údaje se jim podařilo vylákat od přibližně 750 Britů. Dohromady s internetovými podvodníky tak mají tyto velké kauzy téměř poloviční podíl na celkové škodě.

Na konci minulého roku Which? informovala o tom, že nepoctivci měli v Británii v minulém roce žně. Kromě provozovatelů phishingu a jeho obdob se dařilo i těm, kteří lákali zájemce na fiktivní nabídky zaměstnání, následně pak od nich vybírali zálohy či administrativní poplatky za zprostředkování.
 

Související články