poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropský parlament se začne zabývat plýtváním potravinami

2.2.2017

Španělská spotřebitelská organizace OCU slaví další úspěch. Evropský parlament přijal její podnět a v brzké době zahájí schvalování série opatření, která by měla vést ke snížení plýtvání potravinami až o 50 %.

42 % potravinového odpadu pochází z domácností, podle OCU ve španělských popelnicích končí denně více než tuna potravin, jež by bylo možné dále využít. Může za to zejména skutečnost, že mnozí považují potraviny s prošlou minimální trvanlivostí za nepoužitelné. Přitom jsou obvykle stále nezávadné, pouze se v závislosti na času uplynulém od termínu minimální trvanlivosti mohou měnit jejich senzorické vlastnosti.

OCU dlouhodobě upozorňuje na problematiku plýtvání potravinami, delší dobu též vyvíjela tlak na evropské instituce, aby tuto problematiku zařadily na pořad jednání. Toto se jí nyní povedlo, Evropský parlament se zavázal k přijetí opatření, která by měla vést ke snížení potravinového odpadu až o 50 %. Konkrétní opatření ovšem OCU nejmenuje.

Španělská spotřebitelská organizace apeluje i na spotřebitele, aby se nespoléhali jen na instituce a sami se aktivně zapojili do boje proti plýtvání. Radí jim, aby se při nakupování nenechali strhnout křiklavými akcemi a nekupovali to, co nespotřebují, nákup by si měli vždy předem naplánovat. Při vaření pak mají zapojit kreativitu a nebát se zužitkovat zbytky – například bramborovou kaši do kroket či placek, zbytky zeleniny zase najdou využití v soté. V lednici by si měli všímat dat spotřeby, potraviny těsně před vypršením konzumovat přednostně.
 

Související články