poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prodejci zázračného laseru míří před soud

8.2.2017

Prodejci neúčinného a nebezpečného zdravotnického zařízení QLaser byli obviněni ze čtyř trestných činů včetně podvodu a nyní čekají na verdikt soudu. QLaser, který byl prodávaný zejména pomocí reklamy v časopisech určených pro starší čtenáře, měl léčit takřka veškeré existující nemoci. Ve výsledku však sloužil pouze k tahání peněz z kapes důvěřivých seniorů. Informuje o tom spotřebitelský portál Consumerist.

Zařízení QLaser mělo vycházet z nejnovějších poznatků kvantové medicíny, reklamy se odvolávaly i na údajné poznatky Alberta Einsteina. Speciální laser prý umožňoval probudit poškozené či dokonce mrtvé buňky bez jakýchkoliv vedlejších příznaků. Podle svých propagátorů, mezi něž patřil i jistý dr. Larry Lytle D.D.S, PhD., se za pomoci přístroje měla dát léčit i roztroušená skleróza, AIDS, rakovina či cukrovka. Za přístroj si jeho prodejci účtovali od sedmi do třinácti tisíc amerických dolarů.

Zázračný laser nejenže neléčil, ale pokud byl používán podle návodu, mohl velmi snadno poškodit zrak či tkáně uživatelů. Mnohými tituly ověnčený dr. Lytle byl pouze zubařem a navíc takovým, jemuž byla pro opakované podvody a klamání pacientů odebrána lékařská licence. Postup a principy, které by měly stát za účinností přístroje, si pak jeho prodejci jednoduše vymysleli a obalili odborně znějícími slovy.

Na prodejce přístroje QLaser si již v minulosti došláply federální úřady a zakázaly jim další prodej neúčinného zařízení, ti však jejich pokyny ignorovali. Poslední den letošního ledna si tak pro čtveřici prodejců včetně doktora Lytlea přišla policie a obvinila je ze čtyř trestných činů včetně podvodu a pohrdání soudem. Jeden z obviněných se již k trestné činnosti doznal.

Podobných „zázračných“ zařízení je plný internet i inzertní rubriky různých tiskovin. Spojuje je vysoká cena, nefunkčnost a nemožnost domoci se svých peněz nazpět. Nejedná se jen o různé zdravotnické pomůcky, podobným způsobem své přístroje prodávají i různí vynálezci perpetuum mobile či spořičů benzínu do motorových vozidel. Zde je ovšem na místě ostražitost, pokud zní účinky výrobku příliš dobře na to, aby byly pravdivé, málokdy pravdivé bývají. U stránek podobných „zázraků“ také často chybějí ze zákona povinné údaje o prodejci.
 

Související články