poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

BEUC chce tvrdší postup vůči používání potenciálně škodlivých látek v kosmetice a hračkách

13.2.2017

Evropská unie by měla přitvrdit v postupu proti výrobcům kosmetiky či hraček, kteří používají potenciálně škodlivé látky, zejména pak endokrinní disruptory. Uvádí to Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Současné evropské nařízení REACH, které by mělo spotřebitele chránit před nebezpečnými chemickými látkami, má podle ní několik významných mezer.

BEUC říká, že v rámci nařízení REACH by se měly změnit zejména tři body. Zaprvé, výrobci v současnosti často ignorují svou povinnost dodat osvědčení o neškodnosti používaných látek. BEUC doporučuje, aby se v takovém případě výrobek, který ve složení obsahuje některé z podezřelých látek, vůbec nesměl dostat na trh.

Spotřebitel by měl mít právo vědět, co kupuje. Na některých výrobcích ovšem složení zcela chybí, což ukázal například nedávný test laků na nehty, který provedla dánská spotřebitelská organizace Forbrugerradet Taenk. BEUC podotýká, že v tomto případě se většinou nejedná o úmysl něco před spotřebitelem tajit, výrobci jednoduše neznají své povinnosti. To by se však mělo změnit.

Posledním bodem v návrhu BEUC je tvrdší postup vůči endokrinním disruptorům, tedy látkám, jež mohou narušovat hormonální soustavu zejména u dětí a dospívajících a které se často vyskytují v kosmetice a drogistickém zboží. Pole BEUC by měly být látky, jež jsou podezřelé z hormonálně disruptivních účinků, vystaveny zevrubnému laboratornímu testování. Pokud se u některých z nich disruptivní účinky prokážou, výrobky, které je obsahují, by měly být ihned staženy z trhu. Další používání takové látky by pak mělo být na evropském trhu zakázáno.
 

Související články