poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Snídaňové cereálie s ovocem jsou příliš sladké

21.2.2017

Slovinská spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) se podívala na populární snídaňové cereálie se sušeným ovocem. Takové cereálie jsou sice dobrým zdrojem vlákniny, většinou však obsahují příliš mnoho cukru.

ZPS se zaměřila na devět různých druhů snídaňových cereálií se sušeným proslazovaným ovocem a na jejich složení. Slovinská organizace si cení zejména toho, že výrobci používají rozmanité směsi různých obilovin včetně těch méně tradičních, jako je špalda. Chválí i použití lněných a slunečnicových semínek. Takové směsi jsou bohaté na vlákninu, která se mnohým strávníkům nedostává v dostatečném množství . Sledované výrobky jí obsahovaly od 7,5 do 11 gramů na sto gramů, všechny tak mohly nést reklamní tvrzení o vysokém obsahu vlákniny.

Horší už je to s ovocem. Směsi obsahovaly zejména proslazené rozinky a banánové chipsy, ostatního ovoce méně. Slazené sušené ovoce je pak sice dalším dobrým zdrojem vlákniny, obsahuje ovšem také velké množství cukru. Průměrně se ve sto gramech cereálií nacházelo 19 gramů cukru, tedy zhruba třetina doporučené denní dávky, a to je příliš mnoho.

Výrobci se proto snaží kouzlit s doporučenou velikostí jedné porce, kterou definují jako 30 až 50 gramů cereálií. ZPS ovšem podotýká, že 30 gramů cereálií jsou pouhé tři polévkové lžíce a taková porce bude stačit málokomu. Právě z důvodu vysokého obsahu cukru většina sledovaných výrobků nemůže nést označení o vyváženém nutričním profilu.

V minulosti se ZPS zaměřila na obsah cukru v müsli tyčinkách či vitamínových nápojích, prospěšné látky naopak hledala například v kakau.
 

Související články