poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vtipálci ovládli univerzitní servery skrze nápojové automaty

23.2.2017

Nedostatečné zabezpečení „internetu věcí“ vybízí další hackery k hrátkám. Servery nejmenované americké univerzity byly podle spotřebitelského portálu Consumerist napadeny skrze nedostatečně zabezpečené „chytré“ nápojové automaty.

Na útok hackerů přišel technický personál univerzity, když se množily stížnosti od studentů i zaměstnanců na nezvykle pomalé univerzitní stránky, které navíc často padaly. DNS servery, tedy část sítě, jež má za úkol převádět IP adresy na názvy webových stránek, byly zahlceny nesmyslnými požadavky na vyhledávání dotazů o mořských živočiších, ty se navíc opakovaly každých patnáct minut.

Hackeři se do serverů prolomili skrze „chytrý“ automat na chlazené nápoje, který byl chráněný slabým heslem. K jeho prolomení stačil běžný „brute-force attack“, tedy útok, při němž se program za pomoci slovníku či zkoušení náhodných permutací písmen a číslic snaží uhodnout heslo. K takovému útoku nejsou třeba pokročilé znalosti v oblasti zabezpečení ani žádné speciální vybavení.

S přístupem do automatu pak hackeři pozvolna pronikli i do dalších pěti tisíc chytrých spotřebičů v areálu univerzity včetně „chytrých“ žárovek. Systém těchto zařízení pak nechali každých patnáct minut vyhledávat na internetu výsledky dotazů ohledně receptů na přípravu mořských korýšů.

Útok se projevil zahlcením univerzitních serverů a zpomalením jejich provozu, v několika případech přetížený server spadl. Hackeři také mohli libovolně na dálku ovládat veškeré univerzitní chytré spotřebiče s připojením na internet. „Internet věcí“ přitom měl být napojen nezávisle na univerzitní síť, což se lidským pochybením nestalo.

Univerzita měla štěstí, že se stala pouze terčem škodolibých vtipálků. Jiný hacker by mohl podobné mezery v zabezpečení zneužít ke krádeži osobních údajů či výsledků výzkumů, převzetí kontroly nad univerzitními servery či způsobení jiných vážnějších škod.

Takové štěstí neměl personál jednoho rakouského hotelu, kde hackeři ovládli systém pro otevírání dveří pokojů kartou a uzamkli tak návštěvníky na chodbě. Přístupové údaje se pak Rakušanům vrátily až po zaplacení výkupného v bitcoinech. Majitel hotelu po této zkušenosti raději přistoupil na demontáž čipového systému a jeho nahrazení osvědčenými bezpečnostními zámky.
 

Související články