poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V zateplování a renovaci budov ve Francii vládne šlendrián

27.2.2017

Situace ohledně francouzských řemeslníků a společností specializujících se na renovaci a zateplování budov je neutěšená. Nedávný průzkum ukázal, že 57 % poskytovatelů těchto služeb klame spotřebitele, neoprávněně používá ekologické certifikáty či prodražuje nekvalitně odvedené zakázky. Informuje o tom spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

Na konci ledna letošního roku provedla Francouzská vládní agentura pro potírání podvodů (DGCCRF) rozsáhlý průzkum trhu se zateplováním a energetickými renovacemi budov. Výsledky jsou tristní. Více než polovina řemeslníků či společností, které se na takové zakázky specializují a používají ekologický certifikát RGE (Garant životního prostředí), klamala zákazníky.

Nepoctivci využívají toho, že poptávka po zateplování je v současnosti veliká a za neprofesionální a odbytou práci si neváhají účtovat vysoké částky. Běžnou praxí je šizení na materiálu, lajdácké provedení zateplovacích prací, navyšování dojednaných cen a neustálé neodůvodněné odklady dokončení prací. Pracovníci společností specializujících se na zateplování a renovaci bytů a domů také jejich majitelům slibovali zcela nereálné úspory na energiích. K prodeji doplňkových služeb pak často využívali agresivní obchodní praktiky.

Část řemeslníků užívala certifikát RGE, aniž by splňovala podmínky pro jeho udělení. UFC ovšem uvádí, že ani společnosti, které byly oprávněnými držiteli tohoto certifikátu, zdaleka nehrály s majiteli nemovitostí podle pravidel fair-play.

UFC doplňuje, že průzkum DGCCRF se soustředil zejména na společnosti a jednotlivé řemeslníky, na něž bylo v minulosti zaznamenáno větší množství stížností. Výsledky průzkumu tak nejsou zcela přenosné na celý segment trhu. I tak je podle ní výpovědní hodnota průzkumu značná, zejména co se týče odhalení nejčastějších nekalých praktik, jež řemeslníci používají.
 

Související články