poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Virální video může být důkazem o šizení krevet

28.2.2017

Internetem se šíří video, v něm zaměstnanci potravinářské společnosti plní krevety jakýmsi podezřelým gelem. Údajně tak činí za účelem navýšení hmotnosti populárních darů moře. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo se proto rozhodla oslovit odborníky, aby zjistila, co je na tom pravdy.

Na videu je vidět, jak zaměstnanci čínského závodu, který zpracovává mořské plody, plní krevety za pomoci injekčních stříkaček průhledným gelem. Prý tak činí, aby navýšili hmotnost nezpracovaných krevet . Podle vyjádření jedné z pracovnic na videu jsou podobné praktiky běžné i mezi konkurenčními společnostmi.

Altroconsumo proto oslovilo Valentinu Tepidinovou, ředitelku společnosti Eurofishmarket, která se na italském trhu zabývá jakostí a bezpečností domácích i dovážených ryb a darů moře.

Podle ní není na „záhadné“ plnící směsi nic záhadného. Jedná se o směs agaru a zahušťovadla karbooxymethylceluózy, známé též pod zkratkou CMC či označením E466. Ačkoli chemický název druhé zmíněné látky může někoho snadno vyděsit, jedná se o bezpečnou a antialergenní přísadu. Běžné se používá i na evropském trhu, například v pudincích či zálivkách. Pro svou schopnost vázat vodu slouží i jako přísada do různých mražených potravin či k ošetřování ovoce.

Podobný gel tak slouží primárně ke konzervaci krevet před jejich dlouhou cestou na talíř evropského strávníka. Tepidinová ovšem uznává, že pracovníci mohou zneužívat konzervační gel k navyšování hmotnosti prodávaných krevet. Takové jednání je podle evropských předpisů nelegální a takto šizené krevety by se na evropský trh neměly dostat. Zdravotně závadné však nejsou, jedná se o obdobný trik jako u mražených ryb plných vody.

Tepidinová pak doplňuje, že použití aditiv evropská legislativa zakazuje pouze u mořských plodů, které jsou prodávány jako čerstvé. Pokud však výrobce toto označení nepoužívá a vejde se do evropských limitů na obsah konzervantů, prodej takového zboží je zcela v pořádku.

Altroconsumo se poplašným zprávám věnuje pravidelně, v poslední době vyvracelo například hoaxy o karcinogenních látkách, které se uvolňují z PET lahví, či o rozšířenosti bisfenolu A v nádobách do mikrovlnky.
 

Související články