poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uvádějte obsah živin v syrovém stavu, apeluje Consumentenbond na výrobce potravin

1.3.2017

Kolik cukru a tuku se nachází v potravinách? Někdy se tyto hodnoty mohou lišit v syrovém a tepelně upraveném stavu. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond kritizuje výrobce, kteří na obalu potravin uvádějí pouze výživové hodnoty po doporučené tepelné úpravě.

Část živin, které jsou obsaženy v potravinách, se vařením či jinou tepelnou úpravou ztrácí. Neplatí to jen pro vitamíny, ale i například pro cukry či tuky. Na tuto skutečnost hřeší někteří producenti potravin určených pro další zpracování, jako je maso, zelenina, luštěniny, či různých práškových směsí na polévky či omáčky. Spotřebitel tak na obalu výrobku najde pouze hodnoty po doporučené kuchyňské úpravě.

Tato skutečnost se nelíbí nizozemské spotřebitelské organizaci Consumentenbond. Výrobci a producenti takovým jednáním sice neporušují žádný právní předpis, spotřebiteli však znesnadňují orientaci ve výživových hodnotách potravin. Zvláště to platí v případě, že se spotřebitel rozhodne pro jiný způsob přípravy, než je ten doporučený. Výživové hodnoty se pak mohou značně lišit.

Consumentenbond to ilustruje na případě fazolových lusků značky Conimex, která spadá pod nadnárodní koncern Unilever. U těchto fazolek výrobce inzeruje obsah 1,9 gramu cukru ve sto gramech potraviny, ovšem pouze v uvařeném stavu. Syrové ve stejném množství obsahují 30 gramů cukru.

Jiné společnosti, jako jsou třeba Nestlé či Heinz, přitom uvádí výživové hodnoty i v syrovém stavu. Ostatní výrobci by podle Nizozemců měli následovat jejich příkladu.

Obaly potravin v Nizozemsku mohou být často matoucí. V nedávné době Consumentenbond kritizovala zastaralý předpis, který umožnuje, aby výrobci používali označení „celozrnné“ u pekařských výrobků, které obsahují pouze 50 % celozrnné mouky. Zbylá použitá mouka je pak běžná pšeničná.
 

Související články