poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Psí krmiva Evanger’s: pentobarbital a koňské maso

3.3.2017

Kauza krmiva Evanger’s pokračuje. Stopy po pentobarbitalu, tedy chemické látce používané pro utrácení zvířat, se našly i v produktech její spřízněné společnosti Against the Grain. Vyšetřování navíc ukázalo, že škodlivá látka se do konzerv, v nichž mělo být pouze hovězí maso v prémiové kvalitě, pravděpodobně dostala spolu s koňským masem. Uvádí to americký spotřebitelský portál Consumerist.

Analýza vadné šarže konzerv Evanger’s Hunk of Beef, po jejichž konzumaci se několik psů otrávilo pentobarbitalem, ukázala, že prémiové a bezlepkové krmivo, které podle výrobce obsahovalo jen hovězí maso nejvyšší kvality, bylo nastavováno koninou.

To podle Consumeristu vysvětluje i přítomnost škodlivé látky v konzervě. Pentobarbital se v USA někdy používá při utrácení koní. Maso takového zvířete ovšem podle amerických předpisů nesmí být dále zpracováváno, a to ani do psího krmiva.

Výrobce trvá na tom, že v kauze je zcela nevinně a z kontaminace obviňuje své dodavatele. Ve svém vyjádření ke kauze navíc zástupci Evanger’s kritizují americké vládní regulátory z Federal Drug Agency (FDA) za to, že umožňují prodej psích konzerv s nebezpečným pentobarbitalem. Sami se pak pasují do role největších bojovníků za kvalitní krmiva.

To je ovšem podle Consumeristu nesmysl. FDA zakazuje prodej krmiva, v němž by se vyskytlo byť stopové množství pentobarbitalu. Redaktorům Consumeristu navíc připadá podezřelé, že pentobarbital se v únoru objevil i v krmivu Against the Grain, prémiové značce, která patří synovi a dceři zakladatele značky Evanger’s.

Consumerist také připomíná, že Evanger’s nehraje se zákazníky podle pravidel fair-play již delší dobu. Ačkoli pejskařům na svých stránkách slibuje maso v nejvyšší kvalitě z masa vhodného i pro lidskou spotřebu, FDA nedávno zveřejnila dokumentaci o tom, že Evanger’s pro výrobu svých konzerv využívá odpad z jatek nevhodný ke konzumaci. Tato značka o obsahu svých konzerv navíc klamala i v minulosti. Consumerist uvádí případ, kdy se v konzervě „kachního a jehněčího“ masa našlo pouze maso hovězí.
 

Související články