poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Povinnost odškodnit cestující za zpoždění letu platí i pro mimoevropské přepravce

7.3.2017

Evropská pravidla o odškodňování cestujících v letecké dopravě platí pro všechny společnosti bez ohledu na zemi jejich původu. Britská spotřebitelská organizace Which? informuje, že Úřad pro civilní letectví (CAA) nakázal pěti mimoevropským aerolinkám, aby odškodnily pasažéry za zpoždění letu podle platné evropské legislativy.

Aerolinky Turkish, American a Singapore Airlines, Etihad Airways a Emirates dlouhodobě odmítaly odškodňovat pasažéry evropských letů za zpoždění, při němž zmeškali navazující spoj. Podle evropské legislativy má ovšem cestující na odškodnění automaticky nárok kdykoli, kdy do cílového letiště dorazí s tříhodinovým a větším zpožděním. I v takovém případě však měli zákazníci výše zmíněných přepravců smůlu.

To by se však mělo obratem změnit. Podle CAA na evropské půdě platí pro všechny přepravce evropská pravidla, mimoevropské společnosti tak musí ctít evropské předpisy. CAA vyzvala cestující, aby se nebáli uplatnit svůj nárok na odškodnění.

CAA také nařídila španělskému nízkonákladovému přepravci Vueling, aby do budoucna dodržoval povinné standardy ohledně péče o cestující, kteří vinou dopravce zmeškali let. Zejména se to týká povinnosti zajistit jim občerstvení, telefonní signál a připojení k internetu.

Which? se zamýšlí nad evropskými standardy z pohledu „brexitu“, CAA by se podle ní měla snažit, aby nabízené standardy služeb v Británii po odchodu z Evropské unie neklesly.

Jeden z výše zmíněných přepravců, American Airlines, již minulý rok dostal pokutu za to, že odmítal odškodňovat pasažéry zpožděných letů i na domácí půdě. Americký spotřebitelský portál Consumerist dlouhodobě kritizuje provozovatele tamních aerolinek za to, že před cestujícími schovávají informace o možnosti odškodnění do sáhodlouhých obchodních podmínek či do odlehlých sekcí svých internetových stránek.
 

Související články