poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Program crashtestů Euro NCAP funguje již dvacet let

9.3.2017

V letošním březnu slaví své dvacáté narozeniny program Euro NCAP, v jehož rámci se testuje bezpečnost vozů a to nejen pro posádku, ale i pro chodce. Španělská spotřebitelská organizace OCU se proto rozhodla podívat na to, co jeho zavedení znamenalo.

První test z března 1997 dopadl ve srovnání se zkouškami z posledních let dost tristně. Nejlépe hodnocené vozy, kterými byly Ford Fiesta a Volkswagen Polo, dosáhly na pouhé tři hvězdičky. I tyto vozy ovšem obdržely jen jednu hvězdičku při ochraně chodců. V roce 1997 byly nejvyšším uděleným hodnocením čtyři hvězdičky za ochranu cestujících a dvě za ochranu chodců. Na takové hodnocení tehdy dosáhl jediný vůz, Volvo S 40.

V prvním roce testování se však objevil i jeden vůz , Rover 100, který se při nárazu v rychlosti 60 kilometrů za hodinu zcela roztříštil a pro posádku tak představoval stejné riziko jako pro chodce. Řidiče by nezachránil ani airbag. V crashtestu tak dosáhl jen na jedinou hvězdičku. V rámci srovnání pokroku připravil Euro NCAP video, na kterém srovnává výsledky tohoto testu Roveru 100 s obdobným vozem ze současnosti Hondou Jazz, která bez větších problémů získala pět hvězdiček za ochranu osádky vozu i chodců.

OCU chválí Euro NCAP zejména za tři vylepšení, která testování dalo motoristům. První z nich je výrazné rozšíření a zlepšení prvků pasivní bezpečnosti, jakými jsou stabilizátor, airbagy či brzdný systém ABS. V roce 1997 se teprve začínaly rozšiřovat, dnes je obtížné najít vůz, který by jimi nebyl osazen.

Testy Euro NCAP také výrazně zlepšily bezpečnost chodců. Při prvních testech v této kategorii propadaly i ty nejlepší vozy. V současnosti se Euro NCAP snaží motivovat výrobce k tomu, aby do výbavy aut zahrnovali systémy aktivní bezpečnosti, mezi které patří například systém autonomního krizového brzdění či systém pro udržení vozidla v jízdním pruhu.

Poslední zlepšení je to nejzřejmější. Výše zmíněné video ukazuje, jak se za dvacet let zvýšila úroveň ochrany samotných cestujících. Zvláště přední část vozu se dříve při nárazu deformovala směrem dovnitř, což mohlo snadno cestujícím způsobit vážná zranění. Podle tiskové zprávy samotného Euro NCAP tato zlepšení mohla na silnici zachránit až 78 500 životů. Sama OCU pak uvádí, že počet obětí na španělských silnicích poklesl z přibližných pěti tisíc ročně na loňských 1500.

V oblasti bezpečnosti prodávaných vozů nedávno slavila úspěch i mezinárodní spotřebitelská organizace Consumers International. Té se podařilo zastavit prodej zastaralého a nebezpečného vozu Nissan Tsuru určeného pro jihoamerický trh. V tomto autě každoročně umíraly tisíce motoristů.

Databázi výsledků testů Euro NCAP naleznete i na stránkách dTestu.
 

Související články