poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Automobilky čelí žalobě kvůli vybuchujícím airbagům Takata

10.3.2017

Pozůstalí po obětech aféry Takata žalují pět velkých automobilek. Výrobci aut značek Ford, Nissan, Honda, Toyota a BMW podle nich věděli, že používání těchto airbagů představuje riziko, přesto od něj neupustili. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Aféra vybuchujících airbagů Takata má v současnosti 11 prokázaných obětí, když airbag hnaný dusičnanem amonným při nárazu vybuchl a zasypal kabinu vozu kovovými šrapnely. Výrobce, japonská společnost Takata, nedávno souhlasil zaplatit způsobené škody a pokutu dohromady ve výši okolo jedné miliardy dolarů.

Kauza se nyní přesouvá k automobilkám. Právní zástupci pozůstalých a poškozených nyní žalují pět velkých výrobců za to, že již dříve věděli o tom, že airbagy Takata mohou představovat významné bezpečnostní riziko, i tak je ve svých vozech nadále využívali.

Například Toyota o problémech věděla již od roku 2003, kdy při testovacích jízdách explodoval airbag na místě spolujezdce. To však donutilo Toyotu pouze k tomu, aby Takatě zaslala ostrou stížnost, v níž vyjádřila znepokojení nad kvalitou airbagů. V jejich používání však automobilka pokračovala nadále. O závadě podle Consumeristu dlouho dopředu věděli i zástupci BMW, ani ti se však nesnažili problém řešit.

Zástupci automobilky Ford pak byli od smlouvy s Takatou odrazováni již od samého počátku, firemním odborníkům na bezpečnost vozu se nelíbilo použití nestabilního plynu jako hnacího prvku. Podobné obavy pak existovaly i v automobilce Nissan, jejíž bezpečnostní experti prosazovali, aby airbagy byly doplněny o chladicí prvky, to se však nestalo.

Nejzávažnějšího porušení bezpečnostních předpisů se pak podle žaloby dopustili zástupci automobilky Honda, kteří se v letech 1999 a 2000 přímo podíleli na vývoji nebezpečných airbagů Takata. Jejich dílem byl i nápad využít jako hnací plyn nestabilní dusičnan amonný, jež byl jednou z hlavních příčin výbuchů.

Consumerist nespecifikuje, o jaké odškodnění či sankce pro výrobce pozůstalí usilují, připomíná ovšem, že se nejedná o první žalobu na automobilky v rámci kauzy Takata. První nedávno podal státní návladní z Nového Mexika Hector Balderas. Jeho žaloba je obsáhlejší, z nečinnosti a ukolébávání motoristů k pocitu falešného bezpečí viní celkem 15 automobilek.
 

Související články