poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hackeři se nabourali do databáze záznamů z chytrých hraček

13.3.2017

Hackerům se podařilo prolomit ochranu chytrých hraček Cloudpets. Kromě toho, že získali přístup k databázím informací o dětech a jejich hlasových záznamů, si opět vyžádali výkupné v bitcoinech. O případu informují spotřebitelské organizace Consumer Reports a UFC Que Choisir. Radí také, jak se takovým útokům bránit.

Chytří plyšáci Cloudpets slouží jako kombinace plyšové hračky a záznamníku. Rodiče mohou přes speciální aplikaci nahrát svému dítěti vzkaz, který si pak může poslechnout při hraní s plyšákem.

Jakkoli se může základní koncept zdát roztomilý a neškodný, s hračkami jsou v současnosti vážné potíže. Hackerům se podařilo nabourat do cloudového uložiště, přes které se vzkazy posílají, vytěžit z něj data o malých i velkých uživatelích, dále pak i jejich e-mailové adresy a přístupová hesla. Jak už to v podobných případech bývá, hackeři navíc databázi zašifrovali a přístup do ní administrátorům vrátili až po zaplacení výkupného v bitcoinech.

Společnost Spiral Toys, která hračky prodává a zároveň má na starosti servery, přes něž komunikace probíhá, se nejprve snažila aféru utajit či trivializovat. Útok, při němž došlo k odcizení údajů 821 tisíc uživatelů, se jí však ututlat nepodařilo.

Consumer Reports proto varuje rodiče. Nejsnazší způsob, jak se podobným útokům vyhnout, je nekupovat chytré hračky, které jsou nechvalně proslulé nekvalitním zabezpečením zpracovávaných osobních údajů. Pokud však již podobnou hračku doma mají, radí jim do jejího systému nezadávat žádné údaje o dítěti ani přes její nedostatečně zabezpečené připojení neodesílat například fotografie, z nichž by mohl případný útočník vyčíst údaje o lokalitě jejich pořízení. Consumer Reports dále rodičům doporučuje, aby nezapomněli poučit své děti o bezpečnosti v kyberprostoru a zodpovědném zacházení s osobními údaji.

V současnosti se podobná aféra týká chytrých hraček My Friend Calya a i-Que, které v rozporu s evropskými předpisy těžily údaje o dětech, které si s nimi hrály, a šířily reklamu. Prodej první zmíněné hračky již byl zakázán v Německu. Z minulosti je také známý podobný případ „špionské“ panenky Hello Barbie.
 

Související články