poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Laserem proti zbytečným obalům

14.3.2017

Německé supermarkety přinášejí zajímavou novinku v rámci boje proti zbytečným obalům. Ovoce a zeleninu již nebudou prodávat v obalu či se samolepkami s údaji o producentovi, protože potřebné informace budou vyřezány přímo do produktu jemným laserem. Informuje o tom německý deník Süddeutsche Zeitung.

Pilotní projekt německého řetězce REWE se zatím bude týkat avokáda a batátů v biokvalitě. Od poloviny března letošního roku se již nebudou prodávat zabalené v igelitu a s nalepenými samolepkami s označením. Logo prodejce, označení o bio kvalitě a další informace budou nově vyřezány přímo do jejich slupek za pomoci laseru.
REWE se v rámci tohoto projektu snaží o snížení plastového odpadu. Jeho množství v současnosti stále stoupá, zejména kvůli oblibě donáškových služeb a jídla s sebou v plastových krabičkách na jedno použití. V Německu se také čím dál více ovoce a zeleniny prodává v zatavených plastových obalech.
Rytí do slupek ovšem vzbuzuje otázku, zda se takto ošetřené ovoce či zelenina nemůže snáze kazit. Na to však má odpověď American Society for Horticultural Science (ASHS), asociace amerických vědců působících v zemědělské výrobě. Ta již v roce 2009 uskutečnila pokus na citrusových plodech, zejména grapefruitech. ASHS tehdy vzala citrusy ošetřené běžnými konzervanty jako thiobendazolem a vypálila do nich několik zkušebních nápisů, dále je podrobila stejným podmínkám skladování, jakými prochází běžné citrusy. Měření ukázalo, že laserem ošetřené grapefruity nemají větší tendenci plesnivět ani ztrácet šťávu. V rámci další fáze pokusu pak citrusy s vyřezanými nápisy poprášila sporami plísně rodu penicillium, ani ta se v zářezech neujala, citrusy se nezačaly kazit ani plesnivět.
Pokus s batáty a avokádem prodávanými bez obalu a samolepek poběží jeden měsíc a bude záležet na zákaznících řetězce, jak se projekt ujme.
 

Související články