poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Heineken v Řecku čelí žalobě o 100 milionů eur

15.3.2017

Pivovarnická skupina Heineken čelí v Řecku žalobě kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Údajně vytlačuje piva konkurenčních značek z místních barů a pivnic dumpingovými cenami. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Řecké zastoupení Heinekenu, pivovarnická skupina Athenian Brewery (AB), má na místním trhu dominantní postavení, ovládá ho takřka ze 70 %. Konkurenční výrobce, společnost Macedonian Thracian Brewery (MTB), ovšem říká, že k takovému postavení došel Heineken použitím nekalosoutěžních praktik, zejména pak pomocí dumpingových cen.

MTB, které má na řeckém trhu šestiprocentní podíl, žaluje Heineken za to, že ztížil ostatním pivovarům přístup na čep řeckých barů, pivnic a taveren. Provozovatelé občerstvovacích zařízení v současnosti odmítají dodávky od jiných pivovarů, než je AB, pokud tedy nesníží cenu alespoň o polovinu. Takové ceny se však drtivé většině výrobců a dodavatelů nevyplatí.

Žaloba je výsledkem dvanácti let vyšetřování Helénské komise pro ochranu hospodářské soutěže. Ta dospěla k závěru, že Heineken zneužíval svého dominantního postavení a dopouštěl se nekalosoutěžního jednání. Pokud MTB u soudu uspěje, Heineken bude muset zaplatiti až 100 milionů eur.

Velké pivovary mnohdy zneužívají dominantního postavení i ve svých domovských zemí. To byl třeba případ amerického giganta Anheuser Busch, který v několika státech USA ovládl distribuční sítě a odřízl obchodníky a provozovatele občerstvení od dodávek piva z menších pivovarů.
 

Související články