poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Samsung má problémy s odškodněním majitelů vadných praček

16.3.2017

Společnosti Samsung se náprava listopadové aféry s vadnými pračkami příliš nezdařila. Nespokojení zákazníci stále čekají na proplacení vadných spotřebičů. Ti, kteří si zvolili bezplatnou opravu, jsou zase nespokojeni s její kvalitou. V některých případech je dokonce technici satelitní společnosti, kteří se měli postarat o opravu, nutili k předplacení prémiových programů. Píše o tom spotřebitelský server Consumerist.

Nejprve se aféra týkala horem plněných praček Samsung určených pro amerických trh, které se otřásaly tak, že se samy za provozu rozpadaly, jiné se zase rozskákaly po místnosti a lámaly svým majitelům ruce a čelisti . Samsung se za aféru omluvil a přislíbil poškozeným štědré odškodnění. Vybrat si mohli ze třech možností. Těmi byly navrácení peněz, výměna za novou pračku v hodnotě až o 150 dolarů vyšší či bezplatná oprava od odborníků a prodloužení záruky o jeden rok.

Ať už si ale poškození vybrali jakkoli, potíže se jim nevyhnuly. Spotřebitelé, kteří žádali o finanční odškodnění, se nejprve museli prokousat poměrně složitou byrokracií, na jejímž konci byl příslib zaslání peněz na účet. U příslibu ovšem zůstalo, šeky, jež Samsung spotřebitelům na přelomu roku zaslal, stále čekají na proplacení.

Podobně dopadli i zájemci o nové spotřebiče. Výměna zde neprobíhala „kus za kus“, Samsung spotřebitelům slíbil zpětné proplacení nových praček. Odvoz vadné pračky a připojení nového spotřebiče sice proběhlo bez problémů, zde se však postup opět zasekl. I tito spotřebitelé již několik měsíců čekají na proplacení nové pračky. Samsung tvrdí, že chyba je na straně spotřebitelů, kteří nezaslali potřebné reklamační formuláře.

Poněkud tragikomická je pak situace těch, kteří si zažádali o bezplatnou opravu. Samsung přislíbil, že na opraváře budou zákazníci čekat maximálně týden, někteří se ovšem nedočkali ani po pěti měsících. I ti, k nimž opravář přišel, ovšem nemají pro Samsung zrovna slova chvály. Servisní technici někdy dorazili až s dvanáctihodinovým zpožděním, jiní během jednoho týdne domluvenou schůzku třikrát přesunuli a o jejich odbornosti se také dalo pochybovat.

Samsung totiž na část oprav najal další společnosti, jednou z nich byl poskytovatel satelitního vysílání Dish. Tato společnost má podle Consumeristu mezi spotřebiteli velmi špatné jméno. Mnozí proto raději schůzku s technikem zrušili, když zjistili, kdo ji má provádět.

Samotní technici společnosti Dish nebyli příliš nápomocní, podle Consumeristu neustále rušili domluvené výjezdy, na místo dorazili bez potřebného náčiní pro opravu a ještě navíc během opravy spotřebitelům nabízeli sjednání placeného satelitního vysílání. Za takové jednání čelili nejen kritice od samotných spotřebitelů, ale i od americké vládní agentury Consumer Protection Safety Comission, jež má na starosti bezpečnost prodávaných produktů, reklamace a odškodňování poškozených.
 

Související články