poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Elektronické cigarety pomáhají kuřákům s odvykáním, pro mládež jsou však nevhodné

17.3.2017

Pokud přijde řeč na elektronické cigarety, většinou se řeší, zda se jedná o vhodnou odvykací pomůcku pro kuřáky a také zda e-cigarety nevybízejí mladé lidi k tomu, aby se kuřáky stali. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) přináší zajímavé zprávy – podle nejnovějších studií mohou být obě tvrzení pravdivá.

První závěr potvrzuje studie z impaktovaného medicínského časopisu Annals of Internal Medicine, která ukazuje výsledky studie z Velké Británie. Zdejší výzkumníci měřili hladinu toxinů ve slinách a moči kuřáků e-cigaret a klasických cigaret. Došli k závěru, že ačkoli je obsah nikotinu u elektronických cigaret obdobný jako u klasických, do těla kuřáků se z nich uvolňuje méně škodlivých látek jako formaldehydu a acetaldehydu. Podle výzkumníků jsou tak pro dospělé kuřáky vhodnou náhražkou pro odvykání.

Druhá studie, která se objevila v časopise Tobacco Control, se naopak zaměřila na studenty posledních ročníků amerických středních škol. V ní se ukázalo, že ti, kteří zkoušeli e-cigarety, byli náchylnější k tomu si později zapálit klasickou cigaretu. 25 % středoškoláků, kteří byli uživateli e-cigaret, se také přiznalo k takzvanému „drippingu“, tedy praktice, kdy kapou náplň přímo na rozpálený atomizér. Při ní vzniká více nikotinu i ostatních škodlivých látek oproti obvyklému způsobu užívání elektronické cigarety.

Podle CR jsou takové závěry logické. Dospělí většinou s kouřením e-cigarety začínají, aby se zbavili zlozvyku. Mládež se naopak k elektronickým cigaretám dostává v rámci experimentování s návykovými látkami, z kouření se tak stává společenský zvyk. Nebezpečný je zvláště z toho důvodu, že mnozí ze středoškoláků jsou přesvědčení o naprosté neškodnosti elektronických cigaret. Řada mladších kuřáků také preferuje e-cigarety z důvodu širokého výběru náplní s příchutí.
 

Související články