poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dieselgate podle BEUC zapříčinila nečinnost Evropské komise i členských států

20.3.2017

Evropský parlament opět kritizuje členské státy Evropské unie za jejich nečinnost v kauze dieselgate. Kritice ovšem neunikla ani Evropská komise za to, že aféru s podváděním při měření emisí neodhalila dříve, i když měla k dispozici potřebné důkazy.

Podle ředitelky Evropské spotřebitelské organizace BEUC Monique Goyensové ukázala nedávná zpráva Vyšetřovací komise Evropského parlamentu veškeré přečiny automobilek a selhání členských států během aféry dieselgate. Evropské státy zaspaly při testování vozů a to jak před jejich uvedením na trh, tak i při dodatečných testech automobilů, které jsou již v prodeji. Podobného pochybení se dopustila i Evropské komise, která měla k dispozici dostatek vodítek dávno před vypuknutím kauzy, nepřistoupila k žádným krokům pro nápravu.

Nyní je podle BEUC třeba přejít od slov k činům. Chválí nedávnou aktivitu Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu, známého pod zkratkou IMCO. Ten podpořil nahrazení současných zastaralých pravidel pro měření emisí a spotřeby aktuálnějším a přísnějším testovacím programem. Stále je však třeba, aby tato aktivita jednoho z parlamentních výborů získala dostatečnou podporu mezi ostatními evropskými poslanci a v jednotlivých členských státech.

BEUC má ovšem slova kritiky i pro vyšetřovací komisi. Citovaná zpráva je sice vyčerpávající v duchu výčtu provinění automobilek z koncernu Volkswagen i pochybení členských zemí, neřeší však situaci, v níž se ocitli samotní spotřebitelé. Ty považuje ředitelka Goyensová za opomíjené oběti kauzy. Evropští poslanci tak promeškali příležitost k připomenutí, že spotřebitelé stále nemají nárok na odškodnění, místo toho však situaci zametli pod koberec.

Kauza dieselgate se týkala vozů z koncernu Volkswagen s dieselovým motorem. Tyto vozy byly vybaveny speciálním softwarem pro ošálení testů na měření emisí. Ten emise potlačil během testu, zařízení nazývané „defeat device“ ovšem nebylo možné využít v dlouhodobém provozu. Zatímco američtí motoristé již byli odškodněni, náhrady pro evropské spotřebitele jsou stále nevyřešenou otázkou.
 

Související články