poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dodavatel energií zneužil dobré jméno ZPS

24.3.2017

Někteří nepoctiví obchodníci zneužívají dobrého jména spotřebitelských organizací k nabídce svých produktů a služeb. To je případ i slovinského dodavatele energií Petrol DD, který se ve svých reklamách neoprávněně pyšní titulem nejlepšího dodavatele podle místní spotřebitelské organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS).

Televizní i internetové reklamy společnosti Petrol DD lákají spotřebitele i tvrzením o tom, že společnost byla vyhodnocena ZPS jako nejlepší dodavatel energií v zemi. To však není pravda. ZPS pravidelně přináší srovnání cen dodavatelů energií na slovinském trhu, společnost Petrol DD jí však dlouhodobě odmítá dodat podklady o cenách. Ve srovnání se tak vůbec nevyskytuje.

ZPS proto apeluje na Petrol DD, aby společnost přestala používat klamavou reklamu a zneužívat jméno nezávislé spotřebitelské organizace. Zároveň varuje spotřebitele, že nabídka přechodu ke společnosti Petrol DD může vypadat lákavě, cenová kalkulace z reklamy je ovšem nekompletní. Chybí v ní například dodatečné náklady, společnost nezmiňuje ani to, na jak dlouhou dobu se musí spotřebitel uvázat.

Nepoctivci zneužívají jména spotřebitelských organizací i v ostatních evropských zemích. V Německu například jménem organizace Stiftung Warentest lákali internetové uživatele k využívání podezřelého srovnávače cen pojištění. Italští podnikavci si zase hráli na telefonisty spotřebitelské organizace Altroconsumo a lákali spotřebitele k nevýhodnému odběru plynu.

V České republice se dTest setkal zejména s tím, že podomní prodejci energií nabízeli zákazníkům nevýhodné smlouvy, které zaštiťovali právě jménem dTestu. Nepoctiví obchodníci si pak v několika případech hráli i na spotřebitelské ombudsmany.
 

Související články