poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na co je svatební pojištění

27.3.2017

Naše kolegy z německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest (SW) zaujala možnost pojistit si svatbu. Rozhodli se proto podívat, co takové svatební pojištění obnáší a před čím čerstvé novomanžele chrání.

Předně je třeba říct, že svatební pojištění se týká svatby jako takové, další trvání manželství již neřeší. Pojištění se týká samotného svatebního aktu a jeho oficiální oslavy. Přeci jen se jedná o nákladnou událost, jejíž hladký průběh může narušit mnoho faktorů. Podobné pojištění je podle SW možné sjednat i pro jiné podobné nákladné oslavy, jakými jsou různá významná výročí či třeba křtiny.

SW zjistila, že svatební pojištění je v mnohém podobné tomu cestovnímu. Nárok na vyplacení pojistného plnění získává pojištěná osoba ve chvíli, kdy se svatba nemůže odehrát například z důvodu vážné nemoci, úrazu či úmrtí jednoho z oddávaných.

Stejně tak je možné v rámci svatebního pojištění pojistit i místo, kde má obřad proběhnout, výzdobu či nachystanou hostinu. Ty je možné pojistit před ohněm, zásahem blesku, výbuchem či bouří. Pojištění se ovšem nevztahuje na případy, kdy byla svatba předem zrušena z důvodu špatného počasí, ani pokud se pár před svatbou rozejde.

Německá spotřebitelská organizace uvádí, že takové pojištění rozhodně není levné. V případě svatby za 25 tisíc euro (675 tisíc korun) vyjde na 500 euro, čili přibližně 13 a půl tisíce, a s vyšší cenou plánované svatby ještě stoupá. I pojištění komorní oslavy pak vyjde minimálně na 50 euro, tedy necelých 1500 korun.

Související články