poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se na seznamce vyhnout podvodníkům

28.3.2017

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) pokračuje v seriálu věnovaném internetovým seznamkám. Tentokrát přináší návod, jak se vyhnout podvodníkům, kteří nejenže lámou srdce, ale ještě navíc z osamělých mámí peníze.

CR uvádí, že dávno neplatí stereotyp, že obětmi podvodníků ze seznamek by se stávali výhradně starší a osamělí uživatelé či uživatelky s nižším vzděláním. O své peníze na seznamce přicházejí i lékaři, právníci či pracovníci ve filmovém průmyslu, mladí i starší, i takoví, kteří okolo sebe mají okruh věrných přátel.

Podvodníci ze seznamek totiž dokážou být věrohodní a přesvědčiví, dobře ovládají techniky, jak vzbudit pocit, že si jsou s obětí blízcí. S vidinou tučné částky pak neváhají nad psaním e-mailů či dopisů trávit dlouhý čas, aby si byli jistí, že jakmile zažádají o peníze, oběť se chytí.
Pokud se setkáte s tím, že nová známost ze seznamky vás úpěnlivě žádá o zaslání peněz, jelikož se ocitla v těžké životní situaci, CR radí si ji pořádně prověřit.

Začít byste měli u fotky, již vaše známost používá. Na internetu existuje mnoho aplikací pro vyhledávání podle fotografie, známou službou je třeba TinEye. Takto snadno zjistíte, zda se nejedná o podvodníka, který si stáhl fotku z fotobanky či si ji vypůjčil z některé sociální sítě.
Dále je dobré prověřit si vašeho nápadníka či nápadnici podle jména. Ze sociálních sítí sice nezískáte podrobný životopis, dají vám ovšem alespoň rámcovou představu o tom, s kým si píšete. Pokud pak zmínka o podobném člověku na internetu chybí, případně jsou informace z internetu v rozporu s tím, co vám osoba napsala, je čas zbystřit.

Poslední rada od CR zní, nebojte se svěřit rodině či svým známým, ptejte se jich, co by ve vaší situaci dělali oni. Jejich pohled bude racionálnější, nezatížený emocemi. Případného podvodníka tak odhalí snáze. Pamatujte na to, že pokud se jedná o podvod, se svými penězi se již sotva shledáte.

Podle CR se podvodníků na seznamkách obává 46 % veškerých uživatelů. Druhou nejrozšířenější obavou je pak ta z katastrofální první schůzky. Jak jí předejít a co dělat v případě mizerného rande, to radila CR v minulém díle svého seriálu.
 

Související články