poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ústní sprej z harmonizované vody před UV paprsky neochrání

3.4.2017

Řady bizarních zázračných výrobků na trhu rozšířili vynalézaví nepoctivci z amerického státu Iowa o „vodu na opalování“, tedy ústní sprej, který by měl poskytovat obdobnou ochranu jako opalovací krém. Výrobci nyní čelí žalobě státního zástupce, který chce ukončit prodej neúčinného spreje.

Společnost Osmosis LLC na svých internetových stránkách nabízela zdánlivě revoluční výrobek. Přípravek na ochranu proti UV záření, jímž se spotřebitel nemusí mazat. U spreje UV Neutralizer mělo bohatě stačit, aby si jej spotřebitel několikrát stříkl do úst. Výrobce pak sliboval obdobnou ochranu jako u krému na opalování s UV filtrem 30.

Produkt údajně funguje na principu skalárních vln, které vytvářejí pozitivní vibrace, a tak tělo chrání před rakovinným bujením a napomáhají přirozenému vzniku vitamínu D. Vyráběn je ve speciálním přístroji pro harmonizaci vody. Společnost Osmosis LLC nabízí i další produkty z harmonizované vody, které by měly uživatele chránit například před obtížným hmyzem či virem Zika.

Společnost svá odvážná tvrzení podkládá pouze anekdotárními důkazy. Přípravky však za dva roky, během nichž jsou na trhu, neprošly žádnými klinickými zkouškami, které by prokazovaly jejich účinnost.

Prodej takových výrobků je ve státě Iowa zakázán. Výrobce musí před uvedením produktu na trh doložit, že obsahuje účinnou látku. V tomto případě podle státního zástupce pro Iowu společnost Osmosis LLC hrubě porušila zákon a se svými zákazníky zachází jako s pokusnými králíky. Při spoléhání na neúčinný prostředek na opalování přitom uživatelům produktu UV Neutralizer hrozí vážná zdravotní rizika.
Jednání společnosti je tak nejen nezodpovědné, ale hlavně nebezpečné. Státní zástupce označil principy, na nichž má UV Neutralizer fungovat, za klasicky pavědecké. Spotřebitele varoval před koupí produktů společnosti Osmosis LLC. Výrobce nyní musí klinicky prokázat účinnost výrobku. Pokud ji neprokáže, UV Neuralizer musí být stažen z trhu.

Na zahraničních trzích se objevilo již mnoho bizarních výrobků. V USA to byla například „léčivá“ solária či laserová ukazovátka, z Německa zase známe zubní pastu se zlatým prachem. V mnoha zemích se pak vyskytují podobné zázračné spořiče paliva do motorových vozidel. Všechny tyto produkty spojuje vysoká cena a pseudovědecké vysvětlení principu, na němž by měly fungovat.
 

Související články