poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Slovinsko plánuje omezit obsah transmastných kyselin v potravinách

4.4.2017

Slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) slaví úspěch. Zákon, který omezuje v potravinách obsah škodlivých transmastných kyselin (TFA) vzniklých při průmyslovém zpracování rostlinných tuků, je nyní v závěrečné fázi ministerských příprav a během dubna by měl zamířit do slovinského parlamentu.

Již zpráva Evropské spotřebitelské organizace BEUC z roku 2014 adresovaná Evropské komisi upozorňuje, že východoevropští spotřebitelé jsou konzumací průmyslově vyráběných transmastných kyselin (TFA) v současnosti ohroženi více než jejich západní sousedé. Znepokojivé množství TFA je možné stále najít v mnoha balených potravinách, například v jedlých tucích, sušenkách, zákuscích, chipsech či jídle prodávaném na ulici, jako je pizza či hranolky. Pravidelná konzumace transmastných kyselin přitom přispívá k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění a obezity.

Podle názoru dTestu je jediným efektivním řešením legislativní omezení obsahu těchto látek v potravinách. A právě Slovinsko se nyní přidá k zemím, které jejich obsah v potravinách regulují. Zákon je sice stále ve fázi příprav, do parlamentu se však má dostat již brzy. Tento krok vítá zejména slovinská spotřebitelská organizace ZPS, která se o prosazení tohoto zákona snaží již téměř deset let.

ZPS připomíná, že v zemích, kde podobný zákon platí, je nižší míra nemocí srdce a krevního oběhu. Kvalita potravin se přitom zvýšila, jejich cena nikoliv. Zeměmi, kde podobný zákon funguje, je například Dánsko, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko či Island.

V těchto aktivitách nezahálí ani dTest. V uplynulých letech nechal otestovat například jedlé rostlinné tuky, oplatky a hořické trubičky prodávané v českých obchodech. V řadě výrobků laboratoř objevila vysoké množství TFA, alarmujícím zjištěním byl 28% obsah těchto látek zaznamenaný v jednom z jedlých rostlinných tuků. V dTestu jsme přesvědčeni, že i Česká republika by měla urychleně přijmout opatření chránící zdraví svých občanů, kterým je legislativní omezení obsahu TFA v potravinách. Za tímto účelem jsme oslovili Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo zemědělství a vyzvali je k potřebným změnám. Česká legislativa zatím žádné limity obsahu TFA nestanovuje.
 

Související články