poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nepoctivá „poctivá“ kosmetika v nadměrných obalech

5.4.2017

Potíže s nadměrnými obaly a poloprázdnými lahvemi s kosmetikou mají i v USA. Společnost Honest Co., která dlouhodobě prodává své kosmetické produkty v příliš velkých lahvích, nyní slibuje nápravu. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Společnost Honest Co. založila zpěvačka a herečka Jessica Alba, pod svou značkou prodává zejména kosmetiku a produkty pro nejmenší. Consumerist ovšem uvádí, že společnost svému jménu příliš čest nedělá a se spotřebiteli nehraje poctivou hru. Na produktech se tak objevovala označení jako „přírodní“, i když neobsahovaly dostatečný podíl přírodních látek. V kosmetice se často objevovaly kontroverzní látky jako laurylsulfát sodný, ve složení je však nebylo možné najít. V neposlední řadě se výrobky společnosti Honest Co. prodávaly v nadměrných obalech, mnohdy neseděl ani udávaný obsah.

Honest Co. slibuje nápravu alespoň u posledního prohřešku. Uváděný obsah u tekutých mýdel a čisticích prostředků u velkých balení neodpovídal o 2,5 tekuté unce, tedy necelých 75 mililitrů. Společnost přislíbila, že klamavý údaj z lahví zmizí. Zmenšit by se měla i nadměrná lahev.

Společnost již v minulosti zamířila před soud ohledně obsahu laurylsulfátu, který se ovšem v uváděném složení neobjevoval a produkty byly vysloveně prodávány jako „bez laurylsulfátu“. Společnost uváděla pouze kokosulfát sodný, jednou složkou této látky je ovšem i výše zmiňovaná alergenní substance. Soud sice nepřiměl Honest Co. k veřejnému uznání chyby, společnost však nyní podle Consumerist pracuje na nové receptuře bez sporných látek.

Proti nadměrným obalům dlouhodobě vystupuje i dTest, který již několik let provozuje na svých webových stránkách databázi výrobků s nadměrnými obaly. Spustil také kampaň „Neprodávejte vzduch“ . Jejím cílem je přimět výrobce, dovozce či prodejce, aby upustili od používání nadměrných obalů.
 

Související články