poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Stiftung Warentest kritizuje návrh korporací na „výživové semafory“

6.4.2017

Velcí výrobci potravin jako Nestlé, Mondeléz či Coca Cola chtějí v Německu spustit systém označování nutričních hodnot potravin pomocí jakéhosi semaforu. Tamní spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) ovšem plán výrobců kritizuje a předkládaný systém označuje za nedostatečný a snadno zneužitelný.

Výrobci navrhovaný systém má fungovat jako jednoduché semafory s označením zvlášť pro celkovou kalorickou hodnotu, obsah cukru, soli a tuku. Zeleně budou označovány potraviny zdravé, žlutě průměrné a červeně nezdravé.

SW se nelíbí, že pro posouzení obsahu živin se počítá s výrobcem stanovenou porcí. K té se mají vztahovat hodnoty na semaforu, SW však uvádí, že málokterý strávník dodržuje porce definované výrobcem. Snadno se tak může stát, že výrobce například u cukrovinek nadefinuje porci na minimální množství, například jeden bonbon denně, a hrdě svůj výrobek označí zelenými semafory.

Podle SW by semaforové označení dávalo smysl pouze při dodržení přesných měrných jednotek, jako je například obsah cukru, tuku a soli na 100 gramů či mililitrů. Německá organizace také píše, že navrhované označení neřeší obsah příznivých látek jako vitamínů a minerálů. Vzhledem k tomu je podle něj krajně nevhodné pro jednosložkové potraviny, jakými jsou například med, oleje, maso či ovocné džusy.

SW uvádí, že podobné označení se už dříve neosvědčilo ve Velké Británii. Zde semafory vycházely z doporučené denní dávky živin. Tuto hodnotu však stanovuje asociace potravinářského průmyslu a je příliš vysoká. Od svého zavedení v roce 2013 tak toto označení čelí kritice odborné veřejnosti.

S označením výživových hodnot potravin se nedávno experimentovalo i ve Francii. Zde výrobci testovali několik druhů označení, například semafory, obrácené trojúhelníky, obdobu energetických štítků a jednoduché sloupcové grafy.
 

Související články