poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

UFC kritizuje bezzubý zákon o náhradních dílech

7.4.2017

Ve Francii již dva roky platí zákon, který výrobcům ukládá povinnost informovat zákazníky o dostupnosti náhradních dílů. Podle spotřebitelské organizace UFC Que Choisir je ovšem zákon špatně nastavený a bezzubý. Penalizuje totiž hlavně výrobce, kteří se snaží o dostupnost náhradních dílů. V zákoně ani není specifikováno, kde má výrobce informace o dostupnosti náhradních dílů zveřejňovat.

Zákon, který je ve Francii známý pod názvem „Hamon“, platí již od 1. března roku 2015. Kromě jiného stanovuje výrobcům povinnost na svých internetových stránkách poskytovat informace o dostupnosti náhradních dílů.

Přijetí zákona již před dvěma lety provázely rozpory a komplikace, výsledkem je podle UFC nepodařený paskvil. Zákon například dává výrobcům povinnost informovat zákazníky o tom, že náhradní díly nebudou dostupné. Ze zákona ovšem mají výjimku ti výrobci, kteří náhradní díly vůbec neposkytují. Vzniká tak paradoxní situace, kdy může být trestán čestný výrobce, který se při informování jen zpozdí, zatímco ten, který se o náhradní díly vůbec nestará, může zůstat v klidu.

UFC vadí i to, že zákon nespecifikuje, kde zveřejňovat povinné informace o náhradních dílech. Výsledkem toho je nepříliš překvapivá skutečnost, že většina výrobců tuto informaci schovává například doprostřed podrobného výčtu charakteristiky produktu.

Problematika dostupnosti náhradních dílů a plánovaného zastarávání produktů si podle UFC zaslouží lepší péči a propracovanější zákonné podmínky. UFC proto apeluje na francouzské poslance, aby zalepili díry v současné podobě zákona a konečně ho učinili funkčním a akceschopným.
 

Související články