poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na sůl, varuje Consumer Reports

10.4.2017

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se podívala na to, které potraviny v jídelníčku průměrného Američana jsou hlavními zdroji nadbytečné soli. Nepřekvapivě se jedná zejména o pizzu, pečivo a slané pamlsky, ale také sýry a vajíčka. Proto přináší rady, co dělat pro omezení příjmu soli

Příliš vysoký obsah soli je u mnohých jídel zřejmý. Týká se to například pizzy, tacos, slaných oříšků či pečiva. Mezi desítku pokrmů, které obsahují nejvíce soli, se ovšem dostaly i takové pokrmy, u kterých byste to nejspíše nečekali. Prvním z nich je sýr, zejména pak tučné sýry, které se používají na pizzu. Druhým jsou pak vajíčka.

CR proto radí, abyste omezili konzumaci těchto potravin. Nemusíte se jim zcela vyhýbat, rozhodně je však vhodné omezit porce. To se týká například sendvičů – veškeré ingredience klasického šunkového sendviče jsou velmi slané. Lepší je tudíž připravit si menší sendvič a nepřehánět to s náplní.

Další doporučení se týká omezení konzumace hotových jídel a zeleniny z konzervy. Oproti čerstvé zelenině či po domácku připravenému jídlu jsou příliš slané. Pokud ovšem chcete použít zeleninu z konzervy, CR doporučuje vylít nálev, nechat zeleninu okapat a před použitím ji mírně podusit. Takto se část soli ztratí.

Pro ty, kteří jedí nadměrné množství soli a myslí si, že se svého zlozvyku nezbaví, má CR zajímavý tip. Doporučuje zvýšit příjem draslíku, jehož nejlepšími zdroji jsou například ryby, banány či fazole. Větší příjem draslíku usnadňuje vylučování nadbytečné soli.

Vždy byste si měli pečlivě studovat obaly potravin a všímat si, kolik soli obsahují. Jak ovšem ukázal nedávný průzkum nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond, udávané hodnoty někdy neodpovídají skutečnosti – aby potravina dosáhla takových hodnot, musela by být připravena přesně podle pokynů doporučené přípravy.
 

Související články