poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Belgičtí provozovatelé solárií porušují zákony

11.4.2017

Průzkum belgické spotřebitelské organizace Test-Achats ukázal, že tamní provozovatelé solárií, salónů krásy či zařízení pro wellnes si se zákonnými nařízeními příliš hlavu nelámou. Ačkoli to zákony zakazují, provozovatelé nechávají slunit i uživatele s citlivou pokožkou, zanedbávají povinnost varovat je před případnými nežádoucími účinky či jim umožňují delší opalování, než připouští normy.

Test –Achats v rámci svého průzkumu vyslala dobrovolníky do přibližně dvou set různých provozoven od klasických solárií až po wellness centra, která nabízejí možnost opalování pod katodovými trubicemi. Belgickou spotřebitelskou organizaci zajímalo, jak jsou na tom provozovatelé solárií s dodržováním předpisů o bezpečnosti.

Mezi dobrovolníky bylo několik osob s fototypem 1, tedy se světlými či rezavými vlasy a velmi světlou pletí, se kterou je takřka nemožné se opálit. Belgické zákony proto provozovatelům solárií vysloveně zakazují přijímat takové zákazníky. 36 ze 40 provozovatelů však ve fototypu figurantů nevidělo problém, i když je Test-Achats vybrala tak, aby byl jejich typ pokožky vidět na první pohled.

Provozovatelé solárií často zanedbávají svou povinnost podat zákazníkovi instrukce o potenciálních nebezpečích spojených s používáním solária, zejména pak s již zmíněným rizikem vzniku rakoviny kůže. V tomto případě o nich mlčela celá třetina testovaných zařízení. Takřka ve všech však visely reklamní materiály vychvalující blahodárné účinky opalování v soláriu pro zdraví.

Část solárií také ignorovala předpisy o maximální době opalování a nechala figuranty „opékat“ tak dlouho, jak se jim líbilo. Poslední rozšířený problém se pak týkal četnosti návštěv. Belgické zákony umožňují přijímat zákazníky až 48 hodin od jejich poslední opalovací seance, mnozí provozovatelé však figuranty uvítali s otevřenou náručí již druhý den.

Test-Achats je s výsledky průzkumu nespokojená. Apeluje proto na úřady, aby zpřísnily podmínky pro provozovatele opalovacích center. Přibýt by měly náhodné kontroly a jasná varování o nebezpečí vzniku rakoviny kůže v tištěné podobě, zakázány by měly naopak být reklamy na „prospěšnost“ opalování v soláriu.

Související články