poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V USA padla další pokuta za falešnou recenzi

12.4.2017

Zaměstnanec zlatnictví ve městě Quincy v americkém státě Massachusetts musí zaplatit pokutu ve výši 34,5 tisíce dolarů za to, že na recenzním portálu Yelp očernil konkurenčního obchodníka. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Syn majitele zlatnictví si na Yelpu vymyslel příhodu o tom, jak navštívil konkurenční zlatnictví a chtěl zakoupit diamantový zásnubní prsten. Setkal se však s hrubým jednáním personálu, a tak odešel s nepořízenou. Recenzi na Yelp umístil pod svým vlastním křestním jménem a iniciálou příjmení.

Pro očerněného zlatníka tak nebylo příliš těžké dopátrat se, kdo se pokouší poškodit jeho dobrou pověst. Podal proto žalobu na autora falešné recenze i konkurenční zlatnictví, které je podle něj za mužovo jednání zodpovědné.

Porota žalobci dala za pravdu jen zčásti. Syn konkurenčního zlatníka musí zaplatit pokutu ve výši 34,5 tisíce dolarů za poškození dobrého jména. Podle porotců se ovšem jednalo o jeho vlastní iniciativu, o níž jeho otec nevěděl, zlatníka samotného proto viny zprostili.
I tak je ovšem žalovaný zlatník s verdiktem nespokojený a chce, aby se jeho syn odvolal. Udělenou pokutu považuje za nepřiměřenou a stanovenou na základě pochybných kritérií.

Na problematiku falešných recenzí dlouhodobě upozorňuje i dTest. Vydal proto několik článků, kde radí, jak takovou recenzi rozpoznat od skutečných dojmů. Čtenářům radí, aby vždy zvažovali, kolik lidí skutečně pochválilo danou společnost. S počtem totiž klesá riziko, že si všechny recenze napsal daný podnikatel sám. Čerpat informace je rovněž potřeba z různých zdrojů. Pokud má společnost 20 pozitivních recenzí na nějakých internetových stránkách, ale například pouze 100 „lajků“ na Facebooku (i když je jinak na sociálních sítích aktivní) nebo 10 špatných recenzí někde jinde, opět tady něco nehraje.
 

Související články