poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Which? kritizuje žíznivou tiskárnu HP PageWide

18.4.2017

Britská spotřebitelská organizace Which? kritizuje nový model tiskárny HP za to, že takřka nepředstavitelně plýtvá již tak drahým inkoustem. Při příležitostném používání vyplýtvá tiskárna PageWide 377DW o 4478 % inkoustu více než při jednorázovém hromadném tisku.

Model tiskárny HP PageWide 377DW se chlubí mnoha pokročilými funkcemi a také rychlým tiskem – i velkou fotografii o přibližné velikosti A4 zvládne vytisknout v nejlepší kvalitě za pouhých 19 sekund. Bohužel se tento model může některým spotřebitelům několikanásobně prodražit i nad svou poměrně vysokou pořizovací cenu.

Tiskárna totiž při příležitostném tisku vyplýtvá naprostou většinu inkoustu na údržbu tiskové hlavy. Při testu spotřebitelské organizace Which? tiskárna spotřebovala na tisk deseti barevných a dvaceti černobílých fotografií tempem jedné stránky za týden o 4487 % více náplně, než když výzkumníci vytiskli stejné množství stránek za jeden den.

Tiskárna při kalibraci barev a údržbě barvou vysloveně plýtvá. Přitom se jedná o typ tiskárny s velmi drahými náplněmi, kompletní sada barevných náplní vyjde na 250 liber, tedy necelých osm tisíc českých korun.

Which? již delší dobu upozorňuje na kuriózní situaci, kdy náplň do tiskárny vyjde v přepočtu na mililitry dráž než nejluxusnější parfémy či archivní vína. Výrobci se navíc brání používání neoriginálních náplní či metod pro doplnění cartridgí inkoustem. Jejich pokus odepřít záruku těm spotřebitelům, kteří používají alternativní náplně, byl evropskými soudy shledán za protiprávní.

V minulém roce čelila společnost HP další kritice, když automaticky stažená aktualizace firmware zapříčinila, že tiskárny začaly odmítat neoriginální náplně. Odborné veřejnosti se zejména nelíbil fakt, že HP skryla tuto nevyžádanou funkci do bezpečnostní aktualizace.
 

Související články