poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzští výrobci neuvádí u masných a mléčných výrobků zemi původu

19.4.2017

Ačkoliv právní předpisy ukládají od začátku letošního roku producentům masných a mléčných výrobků povinnost uvádět na jejich obalu zemi původu, mnozí francouzští výrobci ji zanedbávají. Někteří z nich podle místní spotřebitelské organizace UFC Que Choisir zemi původu neuvádí, jiní pak zneužívají výjimku, která jim umožňuje používat nic neříkající označení „vyrobeno v EU“. 

V reakci na starší potravinářské aféry, například s koňským masem vydávaným za hovězí, prosadila francouzská vláda předpis, který výrobcům stanoví povinnost označovat zemi původu u výrobků z mléka a kuřecího, vepřového či hovězího masa. Ten vstoupil v účinnost na začátku letošního roku, výrobci navíc dostali tři měsíce tolerance na úpravu obalů.

Na začátku dubna se proto spotřebitelská organizace UFC podívala, jak výrobci svou povinnost dodržují. Poctivě označená byla jen přibližně polovina ze 40 zakoupených výrobků. Na osmi označení země původu zcela scházelo, 12 dalších produktů neslo označení „vyrobeno v EU“.
Zatímco v prvním případě se jedná o porušení zákona, druhou možnost francouzské úřady připouštějí. Výrobci si totiž prolobbovali výjimku pro případ, kdy třeba odebírají maso či mléko od dodavatelů z různých zemí. Taková výjimka je ovšem jak vidno velmi snadno zneužitelná a mezi veřejností nepopulární. 90 % oslovených spotřebitelů žádá její zrušení.

Průzkum UFC přináší další zajímavé skutečnosti. Mezi osmičkou výrobců, kteří neoznačují zemi původu surovin, se našla i českým spotřebitelům známá značka sýrů Président. Dalším byl i výrobce uzenin Herta, který své párky Knacki propaguje jako tradiční francouzský výrobek, původ surovin je však nejasný.

V některých případech je ovšem označení země původu nedostačující. Maso se někdy před tím, než se dostane na talíř, nacestuje více než některý spotřebitel za celý život. Zvíře se tak snadno může narodit v jedné zemi, být vykrmeno ve druhé, poraženo ve třetí a zpracováno ve čtvrté. Evropská spotřebitelská organizace BEUC proto již před třemi lety spustila kampaň „Where is my meat from?“, jejímž cílem je, aby výrobci uváděli přesnější údaje o tom, kde se hospodářská zvířata narodila a kde byla vykrmena, nikoli jen kde byla poražena.
 

Související články