poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Univerzální otisky mohou ošálit čtečky

20.4.2017

Spotřebitelský server Consumerist má znepokojivé zprávy pro majitele chytrých telefonů, vybavených zámkem se čtečkou otisků prstů. Tým vědců z newyorské a michiganské university přišel s univerzálními otisky, které mohou zmást až 65 % bezpečnostních čteček.

Tým výzkumníků vedený Nasirem Memonem při svém pokusu využil skutečnosti, že čtečky otisků jsou mnohem menší než bříška prstů, snímají tak pouhou část prstu. V telefonu sice bývá uložený celý otisk, i ten však vznikl spojením několika menších snímků prstu, není tak zcela přesný. Čtečka proto u papilárních linií nevyžaduje stoprocentní shodu, stačí, když jsou uloženému otisku velmi podobné.

Memonův tým tak sestavil několik univerzálních otisků, které mohou s až 65 % pravděpodobností čtečku ošálit. Profesor Memon upozorňuje na skutečnost, že některé telefony, například iPhony, jsou velmi benevolentní v tom, kolik poskytují pokusů na odemčení telefonu pomocí čtečky. Nepoctivec s rukavicí, na níž by si připravil vzorník pěti univerzálních otisků, tak má skoro stoprocentní šanci, že se do takto zabezpečeného telefonu prolomí.

Výzkum ovšem vědci prováděli pouze v simulovaném prostředí, nikoli na skutečných čtečkách. Technologie pro dokonalé ošálení systému zabezpečení pomocí otisků prstů je tak stále v plenkách. Majitelé chytrých telefonů by však neměli podobné riziko zanedbat, žádný systém ochrany není neprolomitelný.

Server Consumerist navíc upozorňuje na skutečnost, že i další pokročilý biometrický systém, konkrétně technologie na rozpoznávání obličejů, jíž jsou vybaveny přístroje Samsung Galaxy S8, byl prolomen. K oklamání systému a prolomení ochrany stačí kvalitní fotografie.
 

Související články