poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Když je letenek více než míst v letadle

25.4.2017

Každý rok na britských letištích zůstává až padesát tisíc cestovatelů, jež aerolinky odmítly odbavit či vpustit na palubu z důvodu plného obsazení letadla. Takoví cestující mají mimo jiné právo na místo v následujícím letu a péči po dobu čekání, ne všichni to však ví. Problematice se aktuálně věnuje britská spotřebitelská organizace Which?.

Statistiky z letecké dopravy, jež za rok 2015 zveřejnila britská vládní organizace Civil Aviation Authority (CAA), ukázaly, že problém s letadly, do nichž přepravci prodají více letenek, než je míst k sezení, je poměrně častý. Za tento rok odmítli britští přepravci odbavit padesát tisíc cestujících, což činí přibližně 0,02 procenta všech cestujících v letecké přepravě.

Právní předpisy toto jednání připouští. Provozovatelé aerolinek se „přerezervováním“ letů snaží vytížit letadla na maximum, zejména pro případ, že se někteří z pasažérů nedostaví. Někdy se také může stát, že na let je z technických důvodů přiřazen letoun s menší kapacitou, než bylo původně plánováno. Pokud se dostaví více cestujících, než je v letadle míst k sezení, společnosti buď mohou některým z pasažérů odepřít odbavení, nebo mezi již odbavenými najít dobrovolníky, kterým nevadí se místa vzdát.

Ať již je cestující z letu vyřazen kterýmkoli z těchto dvou způsobů, automaticky má podle evropských a britských předpisů právo na vrácení ceny letenky, případně na cestu pozdějším letem a také na péči po dobu čekání. Dopravce je povinen poskytnout občerstvení v rozsahu přiměřeném čekací době. Pokud je nezbytný pobyt přes noc, je dopravce povinen poskytnout ubytování a přepravu do a z místa ubytování. Dopravce je dále povinen zdarma nabídnout uskutečnění dvou telefonních hovorů. Co se týče finančního odškodnění, platí zde stejná pravidla, jako kdyby byl let zcela zrušen. Výše odškodného není stanovena fixně, záleží na délce letu a na celkovém zpoždění příletu do cílové destinace.

Letecké společnosti sice mají za povinnost informovat cestující o možnosti odškodnění za zpoždění či zrušení letu, v mnoha případech ji však skrývají do hloubi obchodních podmínek a nijak na ni neupozorňují. Z povinnosti odškodňovat pasažéry zpožděných letů se v Británii snažily vyvléknout některé aerolinky se sídlem mimo Evropskou unii, CAA ovšem rozhodla, že evropské předpisy platí i pro tyto přepravce.
 

Související články