poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropský parlament podpořil návrh přísnějšího testování vozů

27.4.2017

Z Evropského parlamentu dorazily dobré zprávy pro všechny motoristy. Na začátku dubna letošního roku totiž podpořil návrh Evropské spotřebitelské organizace BEUC ohledně nutnosti přísnějšího testování emisí a spotřeby vozů a stejně tak i přísnějšího postupu vůči automobilkám, které při testování podvádějí.

Podle návrhu, který prošel Evropským parlamentem, by měla Evropská komise získat silnější pravomoci při dohledu nad testováním vozů v jednotlivých členských státech. Samotné testování by se mělo stát více transparentním, parlament chce také přerušit finanční vazby mezi testovacími laboratořemi a automobilkami. Nově by také měly být vozy testovány nejen před uvedením na trh, ale i po něm.

Automobilky by měly nést plnou zodpovědnost za škody, jež způsobily obcházením testovacích pravidel. Parlament rovněž odsoudil současnou podobu či spíše absenci odškodnění pro evropské spotřebitele za kauzu „dieselgate“ a souhlasí s tím, aby byl vypracován plán pro odškodnění evropských motoristů.

Rozhodnutí Evropského parlamentu vítá zejména BEUC, která prosazení většiny nedávno schválených návrhů podporovala již od vypuknutí kauzy „dieselgate“. Ředitelka BEUC Monique Goyensová chválí Evropský parlament za to, že se konečně postavil na stranu spotřebitelů. Současná podoba systému testování totiž podle ní neúměrně zvýhodňuje výrobce, kteří se navíc zastaralé testovací programy naučili zneužívat a obcházet. Goyensová pouze lituje, že parlament nepodpořil návrh na vytvoření nové evropské autority, která by za testování vozidel zodpovídala.

Dobře známá aféra „dieselgate“, která se týká vozů z koncernu Volkswagen, pravděpodobně nebude jediným případem, kdy výrobci obcházeli pravidla testovacího cyklu. Nedávný průzkum britské spotřebitelské organizace Which? ukázal, že některé vozy, které se pyšní splněním norem Euro 5 či 6, ve skutečnosti v běžném provozu vypouštějí až desetinásobné množství emisí. Týká se to zejména automobilů Renault a Jeep s dieselovým motorem.
 

Související články