poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Velký bratr poslouchá

28.4.2017

Nespokojení spotřebitelé podávají v USA hromadnou žalobu na výrobce sluchátek Bose. Nelíbí se jim, že aplikace pro ovládání bezdrátových sluchátek Bose Connect těží data o uživatelích a zasílá je třetím stranám. Informuje o tom spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR).

Aplikace Bose Connect by měla uživatelům usnadnit ovládání bezdrátových sluchátek, pomoct s filtrací šumu a rovněž zasílat signál z přehrávače v telefonu do více bezdrátových sluchátek. Tato aplikace má však podle CR i svou odvrácenou stranu. Aplikace sbírá data o přehrávané hudbě včetně názvů písní a jména interpreta a společně se sériovým číslem sluchátek je zasílá provozovateli – společnosti Bose.

Spotřebitelům se tato praxe nelíbí zejména proto, že sériové číslo sluchátek slouží k registraci na stránkách výrobce za účelem zasílání novinek o produktech či aktualizací příslušných aplikací. Pro výrobce je tak velmi snadné spojit si osobní údaje, které uživatel zadá při registraci produktu, s daty získanými z aplikace na ovládání sluchátek. Takto získané údaje pak sdílí s třetími stranami včetně společností s velmi špatnou pověstí.

Podle žalujících společnost Bose takovým jednáním porušuje americké zákony, které odposlechy bez soudního příkazu zakazují. Společnost se k případu zatím nevyjádřila.

Chytré a bezdrátové technologie v poslední době plní stránky novin a odborných publikací zejména kvůli sbírání a sdílení osobních dat a také z důvodu velmi špatně zajištěné bezpečnosti přenosu. Problém je zejména v použití slabých ochran, jako jsou triviální tovární hesla. Množí se i případy, kdy hackeři napadnou a zašifrují databáze uživatelů. Tak se tomu stalo například u systému pro otevírání dveří v rakouském hotelu či u „chytrých“ plyšáků CloudPets. V obou případech si hackeři odnesli seznam přístupových údajů a ještě navíc výpalné v bitcoinech.
 

Související články