poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Influenceři budou muset viditelně označovat sponzorované příspěvky

2.5.2017

Sociální sítě a zejména pak Instagram jsou podle americké Federal Trade Comission (FTC) zanesené skrytou reklamou od takzvaných influencerů. Chce proto zpřísnit pravidla pro označování podobných sponzorovaných příspěvků.

Influenceři, tedy vlivní uživatelé, kteří mají mnoho sledujících či přátel, jsou často vyhledávaní společnostmi, aby propagovali jejich výrobky či služby. Týká se to zejména oděvů, kosmetiky či nápojů. Z České republiky je ovšem dobře známá i kauza nejmenované spisovatelky, která svými statusy propagovala platební karty.

Na spojení známé tváře se značkou není nic problematického, influenceři ovšem často zanedbávají svou povinnost označit příspěvek za sponzorovaný či jako reklamu. Na Instagramu to nejčastěji dělají tak, že hashtag #sponsored či jiné obdobné upozornění skryjí mezi velké množství jiných hashtagů a umístí jej do seznamu tak, aby se zobrazil na čtvrtém řádku a níže. Mobilní aplikace pro Instagram totiž zobrazuje pouze první tři řádky příspěvku.

Současná situace by se měla podle FTC změnit. Reklamní příspěvky by měly být patřičně označené a zadavatelé reklamy by měli zprůhlednit vazby na influencery.

Rozhodnutí FTC se těší podpoře odborné veřejnosti, zároveň ovšem zaznívají hlasy, že slova nestačí a je třeba jednat. FTC sice v nedávné době zasáhla v případě, kdy si došlápla na studio Warner Bros, které platilo za přízeň některých předních youtuberů. Zatím se však jedná jen o špičku ledovce. Zejména u účtů řady druhořadých celebrit na Instagramu v současnosti není možné rozeznat mezi skutečným a sponzorovaným obsahem.
 

Související články