poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rakouské saláty jsou přesolené, v některých se mohou množit bakterie

3.5.2017

Rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) se podívala na balené saláty. Jak zeleninové saláty, tak těstovinové i ty s masným základem byly příliš slané, dva rakouské výrobky měly také problém s nadměrným obsahem bakterií.

Rakušané v rámci testu nakoupili 13 nejpopulárnějších značek a typů balených salátů – dva klobásové, šest těstovinových a pět zeleninových. Senzorické i mikrobiologické zkoušky byly provedeny v den, který byl na obalu uvedený jako datum minimální trvanlivosti.

Senzorické zkoušky dopadly bez vážnějších výkyvů. To však byla jediná část testu, která svědčila veškerým testovaným výrobkům. Dva testované výrobky, zeleninový salát se špaldou z řetězce Spar a středomořský těstovinový salát výrobce Ankers, propadly v mikrobiologické zkoušce. V obou se již před koncem minimální trvanlivosti přemnožily bakterie, a tak již nebyly vhodné pro lidskou spotřebu.

VKI ovšem zajímalo i složení salátů a jejich výživové hodnoty. Ačkoliv byly saláty vyrobeny vesměs z kvalitních surovin, nedá se rozhodně říct, že by se jednalo o zdravé potraviny. Výzkumníky překvapilo, že i saláty, které mají jako hlavní složku zeleninu či kuskus, obsahují podobné množství soli jako ty s uzeninou v základu, a že i těstovinové saláty jsou velmi tučné.

K podobným výsledkům se dopracovali britští výzkumníci z nevládní organizace Consensus Action on Salt and Health. Podívali se na obsah soli v populárních hotových omáčkách, pomazánkách a dipech. V jejich průzkumu zcela propadla oblíbená blízkovýchodní pochoutka hummus. Oba testované vzorky v přepočtu na 100 gramů obsahovaly čtyřnásobné množství soli oproti běžným slaným brambůrkům.
 

Související články