poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Problémy s drahými zámečníky jsou i v Nizozemsku

4.5.2017

V Nizozemsku se množí stížnosti spotřebitelů na nepoctivé jednání přivolaných zámečníků. Ti své služby několikanásobně předražují, zbytečně odvrtávají zámky a navíc klientům nutí ke koupi předražené zámky. Informuje o tom spotřebitelská organizace Consumentenbond.

Pokud si nizozemský spotřebitel na internetu začne vyhledávat zámečnické služby, je zavalen nepřeberným množstvím nabídek a reklamy. Nejčastěji se může setkat se společnostmi Nood24 a Slotenmaker-sleutenmaker.

Právě na pracovníky těchto dvou společností stížnosti doslova prší. Jejich služby jsou až pětinásobně drahé oproti tomu, co si účtují zámečníci ostatních společností. Ale v tom by hlavní problém nebyl. Přivolaní technici mají jeden nepříjemný zvyk. Aniž by situaci blíže ohledali, automaticky odvrtají zámek, čímž ho zničí a vzápětí zákazníkovi nabídnou koupi nového zámku za přemrštěnou cenu.

Pracovníci Consumentbond se proto rozhodli se skrytou kamerou ověřit, co je na stížnostech pravdy. Ve všech třech případech sáhl zámečník automaticky po vrtačce, ačkoliv byly dveře jen zabouchnuté a za zpřístupnění bytu požadoval částku okolo 300 euro.

Běžná cena u menších společností se přitom pohybuje mezi 60 až 125 eury, přičemž v noci může být o 50 % vyšší. Podle Consumentenbond je na vině právě reklamní válka mezi dvěma zmíněnými společnostmi. Ta nejenže zadavatele stojí nemalé peníze, v jejím důsledku jsou také ostatní společnosti vytlačovány z výsledků vyhledávání. Spotřebitelská organizace proto doporučuje v případě potřeby využít služeb lokálních společností, které se objevují třeba až na druhé stránce vyhledávání.

Spotřebitelům také doporučuje, aby se předem se zámečníkem domluvili na ceně a zároveň si nechali potvrdit, že se jedná o konečnou částku včetně daně a veškerých poplatků. Zámečníci s sebou většinou vozí náhradní zámky, cena za vložku by ovšem v Nizozemsku neměla přesáhnout 30 euro.
 

Související články