poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bisfenol A nezmizí z účtenek dříve než v roce 2020

9.5.2017

Z některých účtenek na termálním papíře se uvolňuje škodlivý bisfenol A. Ačkoliv rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) na problematiku upozorňuje již od roku 2011, řešení je stále v nedohlednu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin varuje, že bisfenol A v účtenkách je hned po obalech na potraviny druhým nejčastějším a nejrizikovějším místem, kde se s ním může spotřebitel setkat. Bisfenol A totiž slouží v pokladnách jako vývojka při tisku.

VKI v roce 2011 provedla chemický rozbor účtenek z nejrůznějších prodejen, ani jedna v něm neobstála. Všechny obsahovaly bisfenol A v míře větší, než lze považovat za neškodnou.

Jak spotřebitelé, tak pokladní si ovšem od bisfenolu A ještě nějakou dobu neoddychnou. Evropské nařízení sice s účinností od 2. ledna 2020 zakazuje používání účtenek s obsahem bisfenolu A. VKI ovšem upozorňuje, že obchodníci si vymohli tříleté přechodné období. Čekání na daňové doklady bez této škodlivé látky se tak protáhne.

Spotřebitelské organizace bisfenol A jakožto problémovou a potenciálně karcinogenní látku sledují již delší dobu. Nedávno například italská spotřebitelská organizace Altroconsumo mírnila morální paniku, kterou rozpoutala reportáž televizní stanice RAI ohledně nádobí do mikrovlnky. V některých, zejména průhledných a pevných nádobách se bisfenol A skutečně vyskytuje. Většinou je však takové nádobí již při výrobě pečlivě ošetřeno, aby se z něj žádné škodlivé látky neuvolňovaly.

Související články