poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

„Topení do kapsy“ revoluci ve vytápění nepřineslo

10.5.2017

Na italském trhu se objevil další „zázračný“ výrobek, údajně revoluční systém vytápění Handy Heater. Drobný elektrický spotřebič by měl vytopit místnost o výměře 23 metrů čtverečních za zlomek ceny oproti běžným způsobům vytápění. Altroconsumo ovšem uvádí, že reklama značně přehání.

Přístroj o velikosti mužské pěstí, který připomíná adaptér k notebooku, podle televizní reklamy nahradí běžné způsoby vytápění za zlomek ceny. Navíc má být 100% efektivní a velmi výkonný. To vše za cenu, která je v přepočtu nižší než jeden tisíc korun.

Podle Altroconsumo se ale výrobce u některých tvrzení pouze chlubí trivialitami – elektrická topení mají vždy stoprocentní efektivitu, veškerou elektřinu využívají pro ohřev. Handy Heater má ale velmi malý výkon. Spotřeba elektrické energie je tak sice skutečně nízká, přístroj ovšem topí velmi málo a navíc pomalu. Podle italské spotřebitelské organizace se tak rozhodně nehodí pro vyhřívání velkých místností o rozměrech, které uvádí výrobce, zejména když sotva ohřeje vzduch ve svém blízkém okolí.

Altroconsumo se také podívalo na technické zpracování přístroje. To není na první pohled vůbec špatné, digitální termostat pro nastavení teploty funguje tak, jak má. Handy Heater je vybaven i funkcí automatického časovaného vypínání, která se u topení v podobné cenové hladině vyskytuje jen zřídka. Problém je ovšem v tom, že na přístroji zcela schází certifikát o voděodolnosti. Altroconsumo tak majitelům kapesního topení doporučuje držet ho ve vzdálenosti tří metrů od všech zdrojů vody a nemanipulovat u něj s kapalinami.

Handy Heater sice podle Altroconsumo není vysloveným podvodem na zákazníkovi, reklamní nadsázka je ovšem příliš velká. Závěrečný verdikt Altroconsumo proto zní – běžný spotřebitel nemá důvod, proč podobný přístroj kupovat.

Handy Heater může připomínat francouzský „revoluční způsob vytápění“ Quartz Ecopower, který však měl ještě nižší výkon a nešikovně krátký kabel, efektivita vytápění pak byla poloviční. Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir tak spotřebitele raději varovala, aby nepodlehli reklamě a přístroji se vyhnuli obloukem.

Související články